Magdalena Kizinkiewicz: "Postacie" to spektakl o obnażeniu

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:50
- Jednym z elementów spektaklu jest dwuznaczność mówiąca o tym, jak często musimy założyć maskę, żeby przetrwać, albo jak maska jest naszym sposobem życia. Mam nadzieję, że w tym spektaklu zobaczymy się jak w lustrze i zdejmiemy maski w zaciszu swojego domu - mówiła reżyserka i autorka scenariusza widowiska "Postacie".
Audio
  • Małgorzata Kizinkiewicz i Julia Gintrowska o spektaklu "Postacie" (Poranek Dwójki)
Plakat spektaklu Postacie
Plakat spektaklu "Postacie"Foto: Mat. promocyjne

"Postacie" to multimedialne widowisko online, stworzone na podstawie twórczości Przemysława Gintrowskiego - polskiego pieśniarza i kompozytora. Na spektakl składa się legendarna muzyka barda, rozbudowana choreografia oraz śpiew absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej.

- To rodzaj spektaklu muzycznego. Grafika jest jego scenografią, jest sporo ruchu. Widziałam zaskoczenie osób, które były na premierze w ubiegłym roku. Myślę, że oczekiwania były zupełnie inne, ponieważ ci, którzy byli na premierze, znali Przemysława Gintrowskiego i jego twórczość, a tutaj zobaczyli zupełnie inny obraz. Nie wyobrażali sobie, że można tę muzykę interpretować w takich aranżacjach i z taką przestrzenią sceniczną - mówiła Małgorzata Kizinkiewicz.

Zobacz też: Przemysław Gintrowski - bard wolności >>>

Reżyserka i autorka scenariusza wyznała, że początkowo miała problem z wyborem tekstów. - Jest ich tak wiele, i tak dobrych. Wychowałam się na nich i musiałam wymyślić, co jest myślą przewodnią - podkreśliła. Dodała, że motywem przewodnim stała się walka na każdej płaszczyźnie. - Walka z ludźmi, którzy są przeciwko mnie i nie chcą mnie zaakceptować, walka o siebie, ale też z tym, z czym ja się nie zgadzam, z wątpliwościami. To są cały czas wewnętrzne rozmowy i dyskusje.

- Chciałam stworzyć historię grupy, z której wyłaniają się pojedyncze indywidualności, a ich wspólnym miejscem są piosenki, w których szukają siły. Piosenki powodują, że kiedy trafimy na właściwe osoby, to stajemy się silną grupą zmieniającą świat, ale nie zatracamy tych swoich indywidualnych rysów charakteru - opowiadała Małgorzata Kizinkiewicz.

Gościem audycji była również córka Przemysława Gintrowskiego, Julia, która opowiadała m.in. o wrażeniach po spektaklu, o swoim udziale w widowisku, a także o współczesnej percepcji twórczości jej taty.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony polskim bardom - śpiewającym poetom tworzącym i występującym w opozycji do oficjalnej kultury PRL.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Kizinkiewicz (reżyserka i autorka scenariusza do spektaklu "Postacie"), Julia Gintrowska (córka Przemysława Gintrowskiego)

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 8.30

am