Polskie Radio
Section05
Przemysław Gintrowski

Jacek Kaczmarski. "Kochał publiczność, która traktowała jego występy jako manifestacje polityczne"

Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, ale kojarzoną jednoznacznie. Był identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i wszelkimi przemianami lat 80. XX wieku w Polsce. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą śpiewającym "Mury".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Przemysław Gintrowski Radio Wolna Europa Solidarność stan wojenny historia Polski MUZYKA

Festiwal legendarnego barda "Solidarności". "Tutaj Gintrowski jest gwiazdą"

Kołobrzeg już po raz czwarty będzie gościł miłośników twórczości legendarnego barda Przemysława Gintrowskiego. - Tutaj Gintrowski jest gwiazdą, a my wszyscy jesteśmy jego uczniami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Tejkowski. Gość Jedynki podczas spektaklu "Przesłuchanie człowieka" wcieli się w rolę barda "Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Przemysław Gintrowski Kołobrzeg

"40/70 Gintrowski". Drapała: staraliśmy się zachować oryginalny rdzeń utworów

- Zdecydowaliśmy się znaleźć równowagę między kanonicznym wykonaniem a tym, które chcieliśmy sami zaproponować z własnego serca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o albumie "40/70 Gintrowski" Łukasz Drapała. Bard Solidarności Przemysław Gintrowski, którego twórczość stała się inspiracją do wydania tej płyty, obchodziłby niebawem 70. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Gintrowski Paweł Sztompke

Przemysław Gintrowski. "Symbol wrażliwości i walki z komunizmem"

- Dla mojego pokolenia nazwiska Gintrowski, Kaczmarski i Łapiński znaczą naprawdę wiele. Są symbolem wrażliwości artystycznej i walki z komunizmem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Morawski z Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia. Już 17 grudnia, podczas koncertu z okazji 70. urodzin Przemysława Gintrowskiego, usłyszymy ponownie utwory barda polskiej piosenki.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Przemysław Gintrowski IPN opozycja demokratyczna

Wspomnienie o Przemysławie Gintrowskim

Muzyka była jego życiową pasją: grał, komponował, śpiewał. Jego charakterystyczny, zachrypnięty głos można było rozpoznać od razu. Zaczynał w połowie lat 70. minionego stulecia. Wkrótce poznał Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Łapińskiego, z którymi stworzył słynne trio. Przemysław Gintrowski zmarł osiem lat temu, 20 października 2012 roku.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA reportaż Przemysław Gintrowski piosenka kompozytor śpiew Trójka

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Hlebowicz: ten triumf odmienił bieg historii

- Z okresu tuż przedrozbiorowego, rozbiorowego, XX wieku, cała wojna polsko-bolszewicka to największe zwycięstwo polskiego ducha - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej. - Cała Europa powinna zgodnie świętować jej bardzo ważną (setną - przyp. red.) rocznicę - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Gintrowski POLSKA wojna polsko-bolszewicka komunizm Związek Sowiecki bitwa warszawska