Święto Jazzu z Lorą Szafran

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 12:47
Uznanie dla sztuki jazzu, jej twórców oraz ukazanie jazzu jako muzyki przynoszącej ludziom radość - to główne cele, jakie towarzyszą każdego roku obchodom Międzynarodowego Dnia Jazzu. W "Poranku Dwójki" włączymy się w świętowanie tego wydarzenia. 
Lora Szafran
Lora SzafranFoto: J. Konecki/PR

O godz. 9.30 gościć będziemy jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych - Lorę Szafran. I najbardziej zajętych. W swojej wieloletniej, nieustającej karierze koncertowała na światowych scenach, zawsze idąc pod prąd modzie. Współpracowała z największymi artystami jazzowymi, m.in. z  Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Włodzimierzem Nahorym. Specjalnie dla niej muzykę skomponował m.in. Michał Urbaniak. Teksty pisał choćby Jonasz Kofta. Jedna z jej piosenek nosi tytuł "Pasujemy my do świata". Jak odnaleźć się w dzisiejszym świecie? A może pomocne będą piosenki Wasowskiego i Przybory, które wykonywała także na licznych koncertach? 

Po godz. 8.30 porozmawiamy z Ksawerym Szlenkierem. Aktora już od 1 maja możemy oglądać w serialu "Kierunek: Noc". Belgijska produkcja powstała na podstawie powieści Jacka Dukaja "Starość Aksolotla". Akcja serialu dzieje się na pokładzie samolotu. Pasażerowie - pochodzący z różnych państw i środowisk - muszą zjednoczyć się w celu przetrwania ...końca świata.

W audycji porozmawiamy też o trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się Festiwal Wagnerowski w Bayreuth. Tegoroczny Festiwal jako jeden z pierwszych został odwołany (ze względu na specyfikę miejsca próby artystów  powinny zacząć się kilka miesięcy przed imprezą, czyli już w kwietniu). Nie odbędzie się też wielkie wydarzenie, jakim miała być premiera największego dzieła Richarda Wagnera - "Pierścienia Nibelunga". W tym tygodniu podano natomiast niespodziewaną wiadomość o ustąpieniu ze stanowiska dyrektora Festiwalu Kathariny Wagner. Rezygnacja prawnuczki kompozytora niesie za sobą wiele komplikacji związanych z wyborem nowego dyrektora Festiwalu w Bayreuth i zarządzaniem Fundacją im. Ryszarda Wagnera. Jaka będzie przyszłość Festiwalu Wagnerowskiego i spuścizny po kompozytorze - o tym porozmawiamy tuż po godz. 9.00 z krytyk operową Dorotą Kozińską.

 Ponadto w audycji:

  • w cyklu Książka i kawa: Najwybitniejsza powieść uwielbianego na całym świecie hiszpańskiego pisarza Eduarda Mendozy "Walka kotów",
  • Czwartki z Kolekcją online w MOCAKu,
  • Gitarowy Rekord Guinnessa.

W programie także Płyta tygodnia i konkurs "Do 3 razy sztuka".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w czwartek (30.04) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.


Zobacz więcej na temat: Lora Szafran Jazz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lora Szafran i piosenki duetu Przybora-Wasowski

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 15:40
Bogdan Hołownia i Lora Szafran opowiedzą o wspólnej pracy nad utworami z Kabaretu Starszych Panów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lora Szafran: to będzie sentymentalna podróż

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 10:55
- Jerzy Wasowski, Władysław Szpilman i Henryk Wars to światowej klasy kompozytorzy, którzy swoimi pomysłami harmonicznymi niezwykle inspirują jazzmanów. Ich utwory to wieczne przeboje – powiedziała wokalistka jazzowa, która w Dwójce zapraszała na 31. festiwal Warszawskie Spotkania Muzyczne.
rozwiń zwiń