Wschodnia różnorodność bez uprzedzeń

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 15:54
W "Poranku Dwójki" przeniesiemy się do Lublina, aby porozmawiać o Wschodniej Fundacji Kultury Akcent. Została ona założona m.in. przez Ryszarda Kapuścińskiego, Tadeusza Konwickiego i prof. Irenę Sławińską.
Folklor
FolklorFoto: IAR

Obierając sobie za cel inspirowanie i popieranie różnych form twórczości i różnych dziedzin refleksji humanistycznej, główny nacisk w swej działalności kładzie na usuwanie uprzedzeń (etnicznych, religijnych, światopoglądowych) dzielących ludzi sztuki i ukazywanie bogactwa kultury wynikającego m.in. z jej różnorodności i przezwyciężanie stereotypów w myśleniu o kulturze, szczególnie na obszarze Europy Środkowowschodniej.​​

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Bogusławem Wróblewskim - współzałożycielem i prezesem Fundacji oraz założycielem i redaktorem naczelnym kwartalnika Akcent. Początek o godz. 9.30.

Przerwany z powodu pandemii Festiwal Nowe Epifanie po czterech miesiącach powraca. Porozmawiamy o "odmrożonych" wydarzeniach , a wśród nich o premierze "Zwiastowania". Zwiastowanie jest utrwalone w chrześcijaństwie jako akt bożej łaski wobec człowieka i wobec Bożej Wybranki. Maria powiedziała: "Niech mi się stanie według słowa twego". Ale jakie uczucia jej towarzyszyły? - zastanawiają się twórcy spektaklu.

Rozmowa z reżyserką Karoliną Szczypek oraz z dyrektorem Festiwalu - Pawłem Dobrowolskim o godz. 8.30. ​


Łukasz Kozak 2019 1200.jpg
Muzyka dawna na "Nowych Epifaniach". "To zupełnie nowa jakość"

W audycji wybierzemy się też Galerii Foksal, w której możemy zobaczyć najnowszą wystawę Irminy Staś "Ząb w ząb". Na wielkoformatowych płótnach artystka pokazuje nieuchronność ludzkiego losu.

Odwiedzimy również pierwszy dom powstały w stylu zakopiańskim i wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza - Willę Koliba. 1 lipca placówka po generalnym remoncie została udostępniona dla zwiedzających.

Nie zabraknie "Płyty tygodnia" i konkursu "Pocztówka z wakacji".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w czwartek (2.07) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Jakub Kukla.

Zobacz więcej na temat: stereotypy

Czytaj także

Czy słowo może zabijać?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 12:30
W ostatnim czasie wiele mówiło się o destrukcyjnej roli słowa, mowie nienawiści. Czy słowo może zabijać, jaka jest rola słowa, czy słowo ginie w przyspieszającym świecie? Jak odnaleźć wartość słów i docenić ich znaczenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "Janusze" i "Grażyny" to prawdziwy obraz Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 19:05
Czy słyszeli Państwo o typowych Januszach, Grażynach czy Mirkach? Te imiona to synonimy najgorszych cech, które przypisujemy nam Polakom – zaściankowości, braku gustu, skąpstwa czy małostkowości.
rozwiń zwiń