Akcent świętuje 40-lecie. "To mariaż młodego środowiska naukowego i artystycznego"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 12:43
- Akcent jest efektem entuzjazmu roku 1980, kiedy ludzie przestawali się bać - Bogusław Wróblewski, założyciel i redaktor naczelny kwartalnika Akcent, na antenie Programu 2 Polskiego Radia opowiadał o początkach periodyku. - Akcent zrodził się z chęci postawienia światu szeregu pytań, na które chcieliśmy znaleźć odpowiedzi wspólnie z autorami i czytelnikami - podkreślił założyciel kwartalnika.
Bogusław Wróblewski, założyciel i redaktor naczelny czasopisma Akcent
Bogusław Wróblewski, założyciel i redaktor naczelny czasopisma "Akcent"Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Posłuchaj
11:52 Poranek Dwójki Bogusław Wróblewski.mp3 Bogusław Wróblewski o 40-leciu czasopisma "Akcent" (Poranek Dwójki)

- Lubelski kwartalnik Akcent dziś jest redakcją wielopokoleniową, ale bezsprzecznie wyrasta z pokolenia Solidarności - Bogusław Wróblewski na antenie Programu 2 Polskiego Radia opowiadał o początkach pisma.

Redaktor naczelny kwartalnika wspominał, że wszystko zaczęło się od udanego mariażu między środowiskiem młodych lubelskich artystów, pisarzy, grafików i środowiskiem młodych lubelskich uczonych z UMCS i KUL. - Miasto dwóch uniwersytetów nie tak często wtedy łączyło siły w sferach publicznej aktywności. A okazało się, że jest to możliwe - dodał założyciel kwartalnika.

Bogusław Wróblewski wspominał, że pierwszy tom pisma powstał u niego w mieszkaniu, później redakcja otrzymała pokoik przy ulicy Okopowej w Lublinie. Po drugiej stronie korytarza swą siedzibę miał Międzyzakładowy Komitet Założycielski Solidarności.

- Nie mieliśmy prawie żadnego sprzętu, ale kolegom z Solidarności pożyczaliśmy naszą maszynę do pisania. Pierwsze dokumenty związkowe powstawały na tej naszej maszynie - wspominał założyciel Akcentu.

-  Przez te wszystkie lata naszej działalności, to nie Akcent musiał się dostosowywać do zmieniającego się świata, tylko świat szczęśliwie dostosowywał się do naszych wyobrażeń - podkreślał redaktor naczelny pisma.

Wróblewski zauważył, że Akcent wiele tematów odsłaniał i pokazywał po raz pierwszy. Chodzi na przykład o kwestie pogranicza, ale nie tylko w sensie geograficznym, tylko kulturowym. 

- Zredagowaliśmy już w latach 80. tom "Na pograniczu narodów i kultur", gdzie pojawiło się sąsiedztwo wschodnie, czyli tak zwane Kresy, ale również pogranicze zachodnie, a także przebiegające bez wyraźnej granicy geograficznej sąsiedztwo polsko-żydowskie, enklawy cygańskie w naszej kulturze czy pogranicze na emigracji - mówił założyciel kwartalnika. 

Wśród autorów Akcentu byli m.in Ryszard Kapuściński, Tadeusz Konwicki czy Tomasz Venclova.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Bogusław Wróblewski (współzałożyciel i prezes Wschodniej Fundacji Kultury Akcent i założyciel i redaktor naczelny kwartalnika Akcent)

Data emisji: 2.07.2020

Godzina emisji: 9.30