Marcin Wasilewski: zagramy w miejscu, gdzie otwieram swoją duszę

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 10:00
- Emocje na Domówce są inne, bo sytuacja ma miejsce w moim domu. To miejsce intymne i trochę miałem problem, że pokazuję swoje miejsce, gdzie się zagłębiam, otwieram na siebie i swoją wrażliwość. Ale mam nadzieję, że emocje zawarte w tych trzydziestu minutach słuchacze dobrze odbiorą - mówił w Dwójce polski kompozytor i pianista jazzowy, który będzie bohaterem kolejnej odsłony "Domówki z Dwójką".
Marcin Wasilewski
Marcin Wasilewski Foto: Grzegorz Śledź/PR

Marcin Wasilewski_ Fot. BartBarczyk.com_ECM Records.jpg
Jazzowa "Domówka z Dwójką" u Marcina Wasilewskiego

Miał 19 lat, gdy nagrał pierwszą płytę z Tomaszem Stańko. Rok później ukazał się pierwszy album jego formacji Simple Acoustic Trio. W wieku 26 lat nagrywał już dla najważniejszej europejskiej wytwórni jazzowej - ECM. Dziś prowadzi najbardziej doceniane polskie trio na świecie. Zespół nagrał właśnie płytę z samym Joe Lovano, o czym muzyk opowiadał niedawno w audycji "O wszystkim z kulturą".

Marcin Wasilewski tym razem pojawi się w kolejnej odsłonie dwójkowego cyklu koncertów online "Domówka z Dwójką". Pianista zdradził, że podczas koncertu pojawią się ciekawe muzyczne improwizacje. - Pierwszym utworem będzie Opening Improvisation – pięciominutowa improwizacja. Każda improwizacja powinna być jakąś opowieścią, bo człowiek nie wie do końca, gdzie podąża, jednak muzyk intuicyjnie powinien to logicznie ująć, rozpocząć i zamknąć. Zawsze inspirowałem się improwizacjami wielkich mistrzów, którzy swoje solowe koncerty tak wspaniale prowadzili. I tak sobie próbowałem też opowiedzieć coś, nie wiedząc, co nastąpi. Zawsze lubiłem się zaskakiwać, nie wiedzieć do końca, gdzie płynę. I taka jest ta pierwsza improwizacja - opowiadał gość "Poranka Dwójki".

Podczas kameralnego koncertu Marcina Wasilewskiego pojawią się też utwory jednego z najwybitniejszych polskich trębaczy jazzowych Tomasza Stańki, m.in. Gama. - Chciałem zrobić ukłon w stronę Tomasza Stańki, który 11 lipca obchodziłby swoje urodziny, dlatego zamieściłem tę piękną kompozycję. Zagram też utwory z mojej najnowszej płyty: Glimmer Of Hope i L’amour Fou – "oszalały z miłości" - zapowiadał muzyk.

Transmisja koncertu w "Domówce z Dwójką" w sobotę (18.07) o godz. 19.00 - na antenie, stronie internetowej  i Facebooku stacji oraz kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz zapowiedź

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marcin Wasilewski (pianista i kompozytor jazzowy)

Data emisji: 17.07.2020

Godzina emisji: 9.30