REKLAMA

"Tony Halik. Urodzony dla przygody". Niezwykły portret podróżnika

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 08:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o najnowszym dokumencie Marcina Borchardta "Tony Halik. Urodzony dla przygody". To film zbudowany w całości z materiałów archiwalnych - w większości obrazów nakręconych przez samego Halika.
Plakat
PlakatFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
12:55 _PR2_AAC 2020_09_07-09-36-24.mp3 Rozmowa z Marcinem Borchardtem o jego nowym filmie "Tony Halik. Urodzony dla przygody"/Poranek Dwójki
 
 

 - Wychowałem się w czasach, gdy program Tonego Halika był niezwykle popularny. Bardzo mi zależało na tym, żeby móc opowiedzieć historię Tonego Halika w sposób, który pozwoli nam w warstwie wizualnej i na poziomie narracji być jak najbliżej bohatera filmu - wspominał autor dokumentu. 

Gość "Poranka Dwójki" podkreślał, że losy Halika są szalenie niejednoznaczne. - Trudno po latach precyzyjnie zweryfikować, co było prawdą, co było półprawdą, a co było ewidentną nieprawdą. Tę drogę przeszedł wcześniej Mirek Wlekły, pisząc książkę, biograficzne śledztwo, "Tu byłem. Tony Halik", która stała się dla mnie impulsem, aby opowiedzieć te historie filmowe i pójść jeszcze dalej.

- Wiedziałem, że muszę zająć się wszystkim od początku, zastanowić się nad każdym wydarzeniem z życia Halika, o którym chciałbym opowiedzieć, i ustalić, jaki był jego status - wyjaśnił Borchardt.

Dalej reżyser wspominał, że jego bohater czasem kreował własną biografię jak obrazy filmowe i ujawnił zarejestrowane w archiwach fakty o tym, czy Halik naprawdę zabił jaguara. Borchardt mówił również o fenomenie reportaży Halika z Ameryki Środkowej, o jego pracy w Stoczni Gdańskiej i miłości do Polski, a także o etyce dokumentu dawniej i dziś. 

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marcin Borchardt (reżyser, dokumentalista)

Data emisji: 7.09.2020

Godzina emisji: 9.30