Polskie Radio
Section05
Tony Halik

Elżbieta Dzikowska o Tonym Haliku. "Dawaliśmy sobie wolność"

- Tony Halik był chyba pierwszym dziennikarzem, który został dopuszczony do Fidela Castro i zrobił z nim wiele wywiadów na Kubie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Dzikowska. Tony Halik, a właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik, był podróżnikiem, dziennikarzem, pisarzem, operatorem filmowym, fotografem i autorem programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Tony Halik Elżbieta Dzikowska dziennikarze podróże

Elżbieta Dzikowska: musiałam sama decydować o sobie

Elżbieta Dzikowska opowiadała Michałowi Olszańskiemu o swoim dzieciństwie. Tatę, działacza AK straciła wcześnie, po aresztowaniu w czasie wojny. Do dziś bohaterka "Godziny prawdy" jednak pamięta jak… zaplatał warkocze. Wkrótce po wojnie straciła też mamę, którą zatrzymało UB. Po pewnym czasie i  ją , 15-letnią wówczas,  aresztowano.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Elżbieta Dzikowska Michał Olszański Tony Halik podróże zagraniczne podróże po Polsce STYL ŻYCIA

Tony Halik - urodzony dla przygody

Tony Halik to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Słowa zamieniał w czyny, zaś fascynujące przygody w równie ciekawe filmy dokumentalne. 20 lat po jego śmierci (zm. 23 maja 1998 roku), rozpoczęły się prace nad filmem „Tony Halik. Urodzony dla przygody”, który trafi do kin. O podróżniku i jego przygodach mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Dzikowska – podróżniczka, z którą realizował wiele filmów i programów m.in. z cyklu "Pieprz i wanilia".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tony Halik podróże Elżbieta Dzikowska