Karolina Cicha odkrywa kulturę Karaimów

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 06:00
Po premierze płyty "Tany" Karolina Cicha, specjalistka w odkrywaniu kultur mniejszości, prezentuje wirtualny album z mapą muzyczną najmniejszej mniejszości w Polsce - "Karaimską mapę muzyczną".
Audio
 • Rozmowa z Karoliną Cichą i Mariolą Abkowicz i Karaimskiej Mapie Muzycznej (Poranek Dwójki)
Karaimska mapa muzyczna Karoliny Cichej premierę ma 26 października 2020.
"Karaimska mapa muzyczna" Karoliny Cichej premierę ma 26 października 2020.Foto: mat. pras.

Muzyka Karaimów jest bardzo ważną częścią wielowiekowej świeckiej kultury najmniejszej mniejszości w Polsce, a ich historia zabiera nas na Krym, Wileńszczyznę i do Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Polski XIX i XX w. Dziś pieśni pozostają w ulotnej pamięci najstarszych Karaimów zamieszkałych w rozproszeniu oraz w nielicznych świadectwach materialnych – archiwalnych nagraniach zachowanych w karaimskich kolekcjach prywatnych.

„Najmniejsza mniejszość” mówi się o Karaimach, bo rzeczywiście ich liczba w Polsce może sięgać najwyżej 200 osób. W odkrywaniu ich tożsamości niezbędna jest mapa, która obejmuje miasta takie jak Warszawa, Łuck, Troki, Halicz, Wilno, Kijów czy miasta Krymu. O niej w Poranku Dwójki rozmawialiśmy z Karoliną Cichą i prezeską Związku Karaimów Polskich Mariolą Abkowicz.

Do tego w audycji:

 • opowieść o korzeniach i fenomenie muzyki afrobeats oraz o tym, jak wyglądają imprezy w nigeryjskich klubach, co przybliżała Olga Clarke w kontekście spotkania "Afrobeats i afrykańscy milenialsi" w PME w Warszawie,
 • Posłuchaj
  06:44 [i] 24.10. afrobeat(s) 2.mp3 Olga Clarke o fenomenie afrobeats (Poranek Dwójki)
   
 • rozmowa z aktorką Marleną Moździńską o spektaklu "Ja jestem pamięcią" w ramach projektu Odyseja Łemkowska Objazd
 • Posłuchaj
  09:12 [ PR2]PR2 (mp3) 24 październik 2020 08_37_41 jeteś pamięcią marlena moździńska.mp3 Marlena Moździńska zaprasza na spektakl "ja jestem pamięcią" (Poranek Dwójki)
   
 • spotkanie wokół nowo wydanej składanki archiwalnych nagrań Sharhabila Ahmeda "The King of Sudanese Jazz"
 • Posłuchaj
  05:57 Jannis Sturtz wywiad(1).mp3 Sharhabila Ahmeda "The King of Sudanese Jazz" - wywiad z Jannisem Stuertzem (Poranek Dwójki)
   

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 24.10.2020

Godzina emisji: 9.25Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak