Autochtonka. Oli Turkiewicz podróż do korzeni

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 11:00
Polsko-kanadyjska wokalistka jazowa, kompozytorka stworzyła wirtualny spektakl opowiadający o poszukiwaniu swoich korzeni poprzez muzykę. To osobista opowieść muzyczna bogata w "hybrydowe aranżacje" i niespodziewane fuzje...
Audio
  • Autochtonka. Oli Turkiewicz podróż do korzeni (Dwójka/Poranek Dwójki)
Ola Turkiewicz, Autoportret
Ola Turkiewicz, AutoportretFoto: Ola Turkiewicz

Dziadkowie z Wileńszczyzny byli przesiedleni do Ostródy. Fascynacja kulturą tradycyjną przyszła później, kiedy zafascynowała Aleksandrę Turkiewicz tradycyjna muzyka mazurska. Głównie wokalna, archiwaliów instrumentalnych jest niewiele. Z kolei pradziadek Stefan, prawdziwy Hucuł, przyjechał na Lubelszczyznę. Stamtąd już pochodzą dziadkowie i ojciec Aleksandry. Ona sama urodziła się na Mazurach. Korzenie drzewa genealogicznego artystki są niezwykle rozłożyste. Skąd właściwie jest zatem „Autochtonka”?

W swojej pracy Ola Turkiewicz bazowała m.in. na dziewiętnastowiecznych źródłach i nagraniach z lat 30. i 50. XX wieku, dokonała także własnych kwerend prac folklorystów i etnografów, jak Oskar Kolberg czy Wacław Gębik.

W opisie projektu pojawia się sformułowanie „hybrydowe aranżacje”. Czym właściwie są? Turkiewicz łączy nowoczesne i tradycyjne techniki dźwiękowe. Biały głos i elektronika spotykają się w kompozycjach artystki. „Muzyka to tak uniwersalny język, że łączenie tych technik nie jest trudne. Dla mnie te dwa światy przepięknie ze sobą rozmawiają.” – mówiła autorka projektu, która już od dłuższego czasu porusza się właśnie w klimacie fuzji. „Autochtonka” to próba mówienia starym językiem, we współczesnej formie tak, by był on bardziej zrozumiały dla tego świata i mógł zainteresować dzisiejszego słuchacza.

Choć w tej chwili możemy obejrzeć projekt jedynie online, Aleksandra Turkiewicz chce wyprowadzić go z wirtualnej rzeczywistości, gdy tylko będzie to możliwe. Póki co, „Autochtonkę” możemy znaleźć na stronie internetowej twórczyni: https://www.olaturkiewicz.pl/portfolio/autochtonka/ wraz z opisem genezy idei.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 17.10.2020

Godzina emisji: 9.25

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak