O księciu Gotfrydzie, rycerzu gwiazdy wigilijnej

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 10:00
Słuchowisko "O księciu Gotfrydzie, rycerzu gwiazdy wigilijnej" to owoc fascynacji postacią głównego bohatera, księcia Gotfryda i wszystkich jego przygód oraz przyjaciół, miłości i wrogów.
Audio
 • "O księciu Gotfrydzie, rycerzu Gwiazdy Północnej" mówią Gabriela Mościcka i Marcin Żytomirski (Dwójka/Poranek Dwójki)
O księciu Gotfrydzie, rycerzu gwiazdy wigilijnej
"O księciu Gotfrydzie, rycerzu gwiazdy wigilijnej"Foto: mat. pras.

I wy dajcie się porwać tej historii, która w tylu odsłonach powtarza się w naszym życiu. Niech Gotfryd Zwycięzca będzie nam przewodnikiem w tym wielkim świecie, który przeplata chciwość i przemoc z łagodnością i poświęceniem, dumę z troską o to co kruche i ukochane, lojalność z żądzą przygody, a odwagę i zaufanie z drwiną. W naszych życiach, które rozpieszczają bez powodu, więżą bez nadziei, doświadczają bez litości i przygnębiają rozpaczą, a ratują cudem...  O szczegółach tej wyjątkowej historii w "Poranku Dwójki" opowiedzieli Gabriela Mościcka - pomysłodawczyni i autorka słuchowiska oraz Marcin Żytomirski - autor tekstów piosenek.

Udział w przedsięwzięciu wzięli aktorzy: Jan Peszek – występujący w roli narratora i Józef Pawłowski, który wcielił się w księcia Gotfryda. Ponieważ słuchowisko ma charakter bardzo muzyczny, w każdym z rozdziałów znalazły się autorskie piosenki. Marcin Żytomirski napisał czternaście tekstów, które muzycznie zinterpretowała Gabriela we współpracy z Damianem Szymczakiem. 

Baśnią o "O księciu Gotfrydzie..." Gabriela Mościcka zafascynowana była od dzieciństwa. W tym roku spełniła swoje marzenie - nagrała słuchowisko na podstawie baśni Heleny Górskiej. Na sukces złożyła się nie tylko współpraca ze świetnymi artystami, ale i wsparcie publiczności, która zebrała fundusze na realizację projektu.

Do tego w audycji:

 • Z Anną Brzezińską porozmawialiśmy o najnowszej publikacji "Atlas polskich strojów ludowych" 
  Posłuchaj
  05:58 [ PR2] PR2 (mp3) 19 grudzień 2020 08-09-08 Poranek.mp3 Anna Brzezińska o najnowszym zeszycie "Atlas polskich strojów ludowych" (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Olga Budzan zaprosi na warsztaty dla rodziców i dzieci "Pająki i zabawki ze słomy" 
  Posłuchaj
  08:02 [ PR2] PR2 (mp3) 19 grudzień 2020 08-39-14 Poranek.mp3 Olga Budzan o warsztatach "Pająki i zabawki ze słomy" (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Ryszard Jan Czarnowski przybliżył nam dawne obchody Bożego Narodzenia na Kresach, a przede wszystkim - opowiedział o smakowitych potrawach z tego regionu
  Posłuchaj
  07:30 [ PR2] PR2 (mp3) 19 grudzień 2020 09-16-29 Poranek.mp3 Ryszard Jan Czarnowski o obchodach Bożego narodzenia i potrawach świątecznych na Kresach

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 19.12.2020

Godzina emisji: 9.35