REKLAMA

Jesień w kinie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 17:39
Zaproszenia na dwa filmowe przedsięwzięcia oraz prezentacja kolejnej publikacji nominowanej w konkursie na "Książkę Historyczną Roku".
Audio
  • O cyklu edukacyjnym 'Kino/Teatr' oraz 8. Święcie Niemego Kina
  • Katzryna Hagmajer-Kwiatek rozmawia z profesorem Wojciechem Roszkowskim

We wtorkowym "Poranku" zarekomendowaliśmy Państwu dwa filmowe przedsięwzięcia. Pierwszym jest cykl edukacyjny Kino/Teatr przygotowany wspólnie przez Teatr Narodowy i Filmotekę Narodową. Od dziś przez dziewięć kolejnych miesięcy będą się odbywać projekcje filmów reprezentujących różne poetyki i różne epoki rozwoju kina. Pokazom towarzyszyć będą prelekcje teatrologów i filmoznawców poświęcone rozmaitym związkom filmu i teatru. Drugie przedsięwzięcie to 8. Święto Niemego Kina, czyli festiwal filmów niemych z muzyką na żywo. W programie znalazły się m.in. dwa polskie filmy związane z 90. rocznicą bitwy warszawskiej, obrazy z udziałem Stacii Napierkowskiej, dzieła awangardy filmowej lat 20., wczesne burleski Charliego Chaplina, filmy reklamowe z udziałem młodziutkiej Grety Garbo oraz pierwsze adaptacje literatury. O przedsięwzięciach opowiedziały Agata Sierbińska z Teatru Narodowego i Marlena Gabryszewska z Filmoteki Narodowej.

Zaprezentowaliśmy również kolejną publikację nominowaną w konkursie na "Książkę Historyczną Roku", którego współorganizatorem jest Polskie Radio. Prof. Wojciech Roszkowski, jeden z jurorów, opowiedział o książce "Pełnia prymasostwa. Ostatnie lata prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda 1945-1948" autorstwa Jerzego Pietrzaka oraz o postaci zapomnianego dziś prymasa. Zwycięzcy konkursu zostaną wybrani przez członków Jury, a także czytelników, którzy mogą oddawać swoje głosy na specjalnie utworzonej stronie internetowej: www.ksiazkahistorycznaroku.pl. Finałowa Gala odbędzie się 7. listopada.

Czytaj także

Święto Niemego Kina

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2009 13:10
Tegoroczna edycja Święta Niemego Kina poświęcona jest w dużej mierze kinu polskiemu, bo właśnie w październiku kończą się obchody 100-lecia polskiego filmu fabularnego.
rozwiń zwiń