REKLAMA

Julia Orlik - polska reżyserka, która podbija europejskie festiwale

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 14:15
"Jestem tutaj" to 15 minutowa etiuda filmowa Julii Orlik, studentki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Krótkometrażowa animacja od roku podbija festiwale w Polsce i w Europie, a ostatnio zdobyła nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Animacji O!PLA i wyróżnienie na festiwalu ITFS w Stuttgardzie (Internationales Trickfilm Festivals Stuttgard).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Wirestock Creators

Posłuchaj
04:50 Poranek 12.05.2021 Julia Orlik.mp3 Julia Orlik o swojej etiudzie "Jestem tutaj" (Poranek Dwójki)

Bohaterką filmu jest stara, schorowana, przykuta do łóżka kobieta. Reżyserka zdecydowała się na to, żeby widz obcował wizualnie z bohaterką, a o postaciach, które są wokół niej dowiadywał się jedynie z dźwięków. W filmie jest scena z imprezy na cześć bohaterki. Widz widzi w kadrze kobietę leżącą na łóżku i jednocześnie słyszy w tle dźwięki. Z nich jest w stanie zbudować sobie obraz jej najbliższych: jej męża, jej córki.

- Pomysł na ten film pojawił się późno i miałam z tyłu głowy, że muszę zrobić coś w takiej formie, że będę mogła to zrealizować na czas. Musiałam to ograniczyć do jednego pomieszczenia, jednego kadru, żebyśmy widzieli tylko twarz tej kobiety, która praktycznie w ogóle się nie rusza - opowiada Julia Orlik.

Czytaj też:

Już w trakcie produkcji okazało się, że pomysł reżyserki nie ułatwił produkcji filmu, ale go wręcz utrudnił.

- Mikroekspresja, mikroruchy, które dadzą wrażenie, że ta lalka żyje - jej twarz miała około 7 centymetrów - oddycha, są o wiele trudniejsze do animowania, niż normalny standardowy ruch, To było bardzo trudne do uzyskania. To było też największym wyzwaniem dla mnie - przyznaje Julia Orlik.

Warto wspomnieć, że film "Jestem tutaj" znalazł się na short liście nagród BAFTA AWARDS 2020.

***

Rozmawiała: Agata Gwizdała

Gość: Julia Orlik (autorka animacji "Jestem tutaj")

Godz. emisji: 8.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

Zobacz więcej na temat: Dwójka TEATR FILM animacja