Polskie Radio
Section05
animacja

Kajko i Kokosz, czyli swojskie chłopaki z przeszłości. Jest pełne wydanie ich przygód!

W 2022 roku mięło dokładnie pół wieku od ukazania się pierwszego gazetowego paska z przygodami Kajka i Kokosza. Z tej okazji powstała jubileuszowa sześciotomowa edycja "Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja", w której zostały zebrane wszystkie komiksy. W sieci pojawiły się także screeny z kolejnego sezonu serialu animowanego "Kajko i Kokosz", który wkrótce będzie miała swoją premierę na jednej z platform streamingowych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks animacja scenariusz Michał Żołądkowski Trójka Kajko i Kokosz Janusz Christa

Trwa 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Animator". To trampolina do Oscara

Poznański festiwal "Animator" jest największą imprezą w Polsce poświęconą filmom animowanym. - Sercem "Animatora" są konkursy. W tej chwili jest ich cztery, w tym ten najbardziej prestiżowy konkurs międzynarodowy filmów krótkometrażowych, którego Grand Prix od 2017 roku uprawnia do skróconej ścieżki oscarowej, więc do selekcji tego konkursu wpływa oczywiście najwięcej zgłoszeń z całego świata - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektorka artystyczna wydarzenia Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Adriana Prodeus Joanna Sławińska animacja festiwal filmowy Poznań kino

Superbohaterowie wiecznie żywi? Oczywiście, chociaż ich świat się zmienia

Wielbiciele komiksów i superbohaterów nie mogą się doczekać: już w piątek, 2 czerwca na ekrany wchodzi „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, sequel przebojowego, rewolucyjnego, nagrodzonego Oscarem filmu „Spider-Man. Uniwersum”. W czym był tak rewolucyjny? Jak przez lata zmienił się obraz i świat superbohaterów?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM premiera animacja Oscary Katarzyna Cygler Michał Kowarski Trójka

Waldemar Kazanecki – twórca wzruszającego walca z "Nocy i Dni"

– Napisałem muzykę do ponad pięciuset animacji, przeważnie seriali. Filmów fabularnych, w których wykorzystano moje utwory, nie liczyłem, ale przypuszczam, że jest ich kilkadziesiąt – mówił Waldemar Kazanecki na antenie Polskiego Radia. 29 kwietnia br. wspominamy 94. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora, którego utwory pojawiły się w "Bolku i Lolku", "Zaczarowanym ołówku" oraz w "Nocach i dniach" 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA kompozytor Bolek i Lolek animacja fortepian FILM serial historia Polski

Muzyka z filmu "Minionki"

W "Muzycznych Podróżach" przenieśliśmy się do kina na projekcję aż pięciu filmów z bohaterami audycji. Niedługo po premierze pierwszej części, która miała miejsce w 2010 roku szybko stało się jasne, że wszyscy pokochali Minionki. Ta pierwsza odsłona ich losów była taka naprawdę historią Gru, którego głównym życiowym celem było zostanie największym złoczyńcą na świecie. Lubił robić różne psikusy i nie zawsze dobre żarty. Armia jego podwładnych to Minionki, ale jak się szybko okazało, to właśnie Minionki podbiły serca publiczności.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże animacja Iza Żukowska muzyka filmowa

"Krab" - nasz świat oczami małego skorupiaka

- Mocną stroną tego filmu jest przyjęcie punktu widzenia zwierzęcia i opowiedzenie historii z jego perspektywy. Wszystkie środki wyrazu, które zastosowaliśmy, żeby ten efekt wzmocnić, czyli ruchy kamery, dobór obiektywów, zaplanowanie ujęć, dźwięk, pozwalają na moment znaleźć się w głowie kraba - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Chmielewski, reżyser krótkometrażowego filmu animowanego pt. "Krab".
Zobacz więcej na temat:  kino animacja zwierzęta Paweł Siwek FILM Dwójka