Wojciech Kudyba: słuchowisko "Michał Sobiesław Śmierciak" to metafora czasu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 10:00
- Usytuowałem mojego bohatera w sytuacji granicznej. Historia na pozór rozgrywa się w ramie rozmów z osobami, które główny bohater zaprasza do siebie. Jednak w pewnym momencie orientujemy się, że wszystko dzieje się wewnątrz niego - mówił w Dwójce Wojciech Kudyba, autor opowiadania "Michał Sobiesław Śmierciak", którego radiowej adaptacji podjął się Wojciech Mastalerz. Premiera w Dwójce w niedzielę (6.06) o godz. 19.30.
Andrzej Mastalerz i Hipolit Woźniak podczas realizacji słuchowiska Michał Sobiesław Śmierciak
Andrzej Mastalerz i Hipolit Woźniak podczas realizacji słuchowiska "Michał Sobiesław Śmierciak"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
06:20 Poranek Dwójki 3.06.2021 Mastalerz.mp3 Andrzej Mastalerz i Wojciech Kudyba o słuchowisku "Michał Sobiesław Śmierciak" (Poranek Dwójki)


nagroda nowakowskiego logo 1200.jpg
Wojciech Kudyba laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego w 2021 r.

Słuchowisko pt. "Michał Sobiesław Śmierciak" powstało na podstawie prozy Wojciecha Kudyby, tegorocznego laureata Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Jak zdradził autor, inspiracją do opowiadania była jedna z historii opowiedzianych przez znajomego kuratora sądowego. - Ta historia była niezwykle przejmująca i to był pierwszy impuls. Jej elementy są w opowiadaniu, chociaż nie jest ono próbą przekładu czyichś wydarzeń na język literatury – jest czymś więcej - podkreślił gość audycji.

Bohaterem słuchowiska jest starszy samotny mężczyzna, mieszkający w jednej z podwarszawskich miejscowości, które są powoli wchłaniane przez stolicę. - Są budowane nowe osiedla, a co za tym idzie, ta wielkomiejskość atakuje przedmieścia na różnych przestrzeniach, łącznie z tradycjami - zwrócił uwagę Andrzej Mastalerz, który jest reżyserem i aktorem słuchowiska "Michał Sobiesław Śmierciak". 

Czytaj też:

- Bohater zdaje sobie sprawę, że umiera, ale chce przejść na tamtą stronę z poczuciem godności. To oznacza, że spogląda uczciwie w samego siebie i odpowiada sobie na pytanie, dlaczego jego życie potoczyło się właśnie tak, a nie inaczej - dodał Andrzej Mastalerz.

Wojciech Kudyba zaznaczył, że bohater tego opowiadania w przeszłości był uwikłany w chorobę alkoholową. Dlatego w tej historii został umieszczony w sytuacji granicznej. - Zależało mi, żeby uchwycić mało znany aspekt przeżyć psychicznych ludzi z takim problemem i ich poczucie, że gdzieś się zgubili - mówił autor opowiadania. - On jest jakby rozdwojony. Z jednej strony jest nowoczesny, bo wyjechał do Anglii, żeby się ratować. Ale jest też bardzo zakorzeniony  w przeszłości i ostatecznie to właśnie ten balas staje się źródłem jakiegoś napięcia.

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Andrzej Mastalerz (aktor, reżyser), Wojciech Kudyba (poeta, pisarz, laureat Nagrody Literackiej imienia Marka Nowakowskiego)

Data emisji: 3.06.2021

Godzina emisji: 9.00

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

am

Czytaj także

"Perły" Izraela Joszuy Singera. Uwikłanie w życie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 11:23
W cyklu "To się czyta" od poniedziałku (19.04) prezentowaliśmy fragmenty opowiadań zbioru "Perły" Izraela Joszuy Singera w interpretacji Andrzeja Mastalerza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" Tomasza Lerskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 15:00
W "Wieczór ze słuchowiskiem" wysłuchaliśmy sztuki "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" Tomasza Lerskiego w reżyserii Janusza Kukuły.
rozwiń zwiń