Parada wiejskości z Radykalną Kulturą Polską

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 12:00
Wyruszają w niedzielę 13 czerwca spod pomnika Wincentego Witosa na warszawskim Placu Trzech Krzyży. Barwny korowód muzyków otwiera w ten sposób pierwszą Paradę Wiejskości, zorganizowany przez grupę artystyczną Radykalna Kultura Polska.
Audio
Radical Polish Ansamble
Radical Polish Ansamble Foto: Wojciech Dobrogojski

- Poszukiwaliśmy formy performatywno-muzycznej, która i nie byłaby koncertem czy potańcówką - tak o programie tego dwudniowego wydarzenia mówił w "Poranku Dwójki" pomysłodawca przedsięwzięcia, kurator i publicysta muzyczna Michał Mendyk. - Parada, procesja czy marsz są formami naturalnymi dla tego kontekstu kulturalnego, o którym mówimy, dodajemy do tego także formy awangardowe, eksperymentalne, też być może bardzo tradycyjnie.

O które formy chodzi?  Czego na Paradzie Wiejskości można się spodziewać? Na pewno niecodziennego spotkania muzycznego, inspirowanego twórczością Johna Cage'a.

- Muzycyrk mazurkowy - podpowiada Michał Mendyk - który polega na graniu w pewnej przestrzeni dużej ilości różnej muzyki rozrzuconej w przestrzeni, to taki koncert do zwiedzania. Słuchacze i odbiorcy krążą po wystawie i słuchają różnego materiału z przynajmniej kilka źródeł dźwięku naraz. 

Tylko z pozoru może to budzić obawy o kakofonię czy chaos dźwiękowy. Michał Mendyk przekonuje, że jest to sytuacja paradoksalnie nam dobrze znana, naturalna, bardzo korzenna i starodawna. - Jeśli pomyślimy sobie o tradycyjnym jarmarku, to tam też tak jest. Z jednej strony chodzi nam o grę z konwencją muzyczną, a z drugiej o manifestację, dumę z posiadania takich tradycji, z korzeni wiejskich większości polskiego społeczeństwa. Chcemy wciągnąć tę muzykę i cały obiekt kulturowy w obecny dyskurs o tym, kim jesteśmy jako społeczeństwo.

Parada Wiejskości ulicą Wiejską prowadzi na Jazdów, gdzie kończy się potańcówka dubeltową, tzn. podwójną: tradycyjną w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej oraz nietradycyjną w Ladomku. Wydarzeniu towarzyszy też dyskusja o mazurkach jako wyznaczniku polskiej tożsamości tradycyjnej.


Szczegóły w mediach społecznościowych festiwalu Radykalna Kultura Polska.

***

Tytuł audycji: Folkowy Poranek Dwójki 

Przygotował: Mateusz Dobrowolski

Data emisji: 12.06.2021

Godzina emisji: 8.10