Anna Stańko: tata lubił wkraczać w muzyczne rejony, których nie znał

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 10:00
- Słuchał nie tylko jazzu. Stale poszukiwał i zagłębiał się w każdą piękną, autentyczną muzykę. Jednym z tych gatunków, które go zachwycały, jest fado - mówiła o swoim ojcu Anna Stańko, prezeska Fundacji im. Tomasza Stańko, córka i wieloletnia menadżerka artysty.
Tomasz Stańko
Tomasz StańkoFoto: Bartosz Wojciechowski/Polskie Radio

Posłuchaj
18:17 Poranek Dwójki Tomasz Stańko 7.07.2021.mp3 Anna Stańko o swoim ojcu (Poranek Dwójki)

 


EN_01197164_2968_Tomasz Stańko_1200x660.jpg
Tomasz Stańko: granie na trąbce jest moim życiem

Mimo że Tomasz Stańko odszedł trzy lata temu, cały czas jest silnie obecny w pamięci i nieustannie pozostaje źródłem inspiracji. W hołdzie wielkiemu artyście każdego roku wznoszony jest muzyczny "Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko". W tym roku 10 i 11 lipca w Rzeszowie, mieście rodzinnym artysty, a 11 lipca w Warszawie, miejscu, w którym mieszkał, usłyszymy opowieść wokół muzyki Tomasza Stańko. Stworzy ją m.in. znakomity nowojorski trębacz Ambrose Akinmusire wraz ze swoim kwartetem.

- Lipiec to jest czas dwóch rocznic związanych z tatą, jego urodzin i jego odejścia z naszej kuli ziemskiej. Ja wolę wspominać tatę w radosnym nastroju i "Toast urodzinowy" daje mi taką właśnie możliwość. Jego dzień urodzin był dla mnie zawsze bardzo ważny - mówiła Anna Stańko w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj też:

Fundacja im. Tomasza Stańko, której przewodzi córka sławnego muzyka, udostępniła niedawno archiwum artysty.

- Są tam zapisy nutowe taty. Prezentujemy je w trzech formatach: w oryginalnym, przepięknym zapisie (tata bardzo ładnie kaligrafował swoje nuty), przeniesione do standardowego programu PDF oraz w komputerowym programie muzycznym. Ten ostatni można otwierać, co umożliwia pracę nad aranżacjami muzycznymi zawartych tam utworów. Na razie udostępniamy 30 kompozycji. Docelowo chcemy, żeby to było wirtualne miejsce, w którym można żyć muzyką taty - opowiadała Anna Stańko.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Anna Stańko (prezeska Fundacji im. Tomasza Stańko, córka i wieloletnia menadżerka artysty)

Data emisji: 7.07.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Anna Stańko: nad Jazzową Jesienią czuwa duch taty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 09:00
- Mimo że już go nie ma, festiwal cały czas jest tworzony w duchu Tomasza Stańki, bo to są jego pomysły i inspiracje - mówiła w "Poranku Dwójki" córka artysty, organizatorka 17. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne skarby Polskiego Radia na 95-lecie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 11:27
Wraz z nadejściem jesieni "Dźwięki na 95 obrotów" startują w nowej odsłonie. Śledząc historię Polskiego Radia, od dziś poszerzamy nasz muzyczny krąg o historię polskiego jazzu i muzyki rozrywkowej.
rozwiń zwiń