Katarzyna Krakowiak: wierzę, że odnajdziemy w sobie człowieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:00
- Czasami jest taki moment, kiedy brakuje nam słów. Z tego braku słów poszukujemy, ja przynajmniej poszukuję, głosu, dźwięku, który jest jakąś reakcją na sytuację, na to, co mnie dotyczy - mówiła artystka Katarzyna Krakowiak o swojej instalacji zatytułowanej "To jeszcze nie noc".
Audio
  • Katarzyna Krakowiak o swojej instalacji (Poranek Dwójki)
Katarzyna Krakowiak
Katarzyna KrakowiakFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Ta akustyczna rzeźba prezentowana jest w Kunsthalle w Bratysławie. Tworzą ją głosy tysięcy kobiet i mężczyzn z całego świata, którzy po prostu się śmieją, a dźwięk słyszalny jest nie tylko w budynku, ale także na zewnątrz.


Posłuchaj
13:42 PR2_AAC 2021_10_06-09-34-56.mp3 Katarzyna Krakowiak o swojej instalacji (Poranek Dwójki)

 - Chciałam, żeby architektura była miejscem, które emanuje tym dźwiękiem. Śmiech wydobywa się z elewacji i wykorzystuje wszelkie możliwości uaktywniające zewnętrze budynku - wyjaśniała artystka. - Zastosowałam wiele takich bardzo prostych nawiązań. Śmiech nie jest wszędzie taki sam, jest przefiltrowany przez budynek, z zewnątrz brzmi trochę jak szczekanie psów, w środku trochę jak odgłosy innych zwierząt, ale też powoduje, że chcemy zostać z tym dźwiękiem i szukać swojego wewnętrznego śmiechu, dołączyć się do tego wielogłosu.

Czytaj także:

Katarzyna Krakowiak podkreśla, że jej instalacja ma wydźwięk pozytywny, ma dawać nadzieję w trudnych czasach.

Fotografia 1200.jpg
"Fotografia jest formą naszej pamięci"

- Ja mam duży problem, szczególnie po ostatnich dwóch latach, żeby wydobyć z siebie ten głośny śmiech, więc jest to też praca, która odnosi się do tego, że teraz ponownie uczymy się emocji. Tworzenie tej przestrzeni jest jakąś formą nauki. Przez rok, a nawet dłużej, zasłanialiśmy twarze, emocje także zostały zasłonięte - podkreślała Krakowiak.

Mówiła też o tym, że dla niej samej rzeźba nabiera różnych znaczeń w kontekście aktualnych wydarzeń. - Był taki moment, kiedy konfrontowałam się z tą pracą w ostatnich dniach i miałam takie poczucie, że tytuł "To jeszcze nie noc" mówi mi, że to "jeszcze" ma duże znaczenie. Wierzę w to, że pokonamy ciemność, która pojawia się w różnych sytuacjach, także politycznych, że my ludzie jesteśmy w stanie odnaleźć w sobie siłę i człowieczeństwo, żeby być dla siebie wsparciem.

Instalacja będzie prezentowana przez Kunsthalle w Bratysławie do 14 listopada br.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Krakowiak (performerka, autorka rzeźb, obiektów i instalacji dźwiękowych)

Data emisji: 6.10.2021

Godzina emisji: 9.30

mg