Bojkowski głos Bieszczadu na płycie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 20:00
Ich muzyczna wrażliwość i piękno śpiewu Darii Kosiek zapewniły im pierwszą nagrodę w Konkursie Muzyki Folkowej 2021 oraz nagrodę specjalną Programu 2 Polskiego Radia. Teraz Wernyhora wydaje płytę ze swoim świetnym materiałem „Bojkowski głos Bieszczadu”! 
Audio
 • Rozmowa z Darią Kosiek i Maciejem Harną z Wernyhory (Poranek Dwójki)
Wernyhora
WernyhoraFoto: Wernyhora

To pierwsza w Polsce kompleksowa próba przywrócenia pamięci o tradycyjnych pieśniach byłych mieszkańców Bieszczadów – Bojków. W jutrzejszej audycji "Poranek Dwójki" spotkaliśmy się z muzykami zespołu, Daria Kosiek i Maciejem Harną.


Wernyhora, Bojkowski głos Bieszczadu Wernyhora, Bojkowski głos Bieszczadu

Do tego:

 • Michał Górczyński zapraszał na piąty Festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju 2021, który rozpoczął się rozpoczął się w Warszawie. Poprzez brzmienia muzyki współczesnej zaproszeni na festiwal artyści starają się przekazać elementy duchowości różnych kultur, a także dialogować z Istotą Najwyższą.  Na tegoroczną odsłonę festiwalu zbiór kompozycji przygotował też klarnecista i kompozytor Michał Górczyński, często inspirujący się w swej twórczości melodią języka różnych ludów świata. Czy tak jest i tym razem? O tym więcej w rozmowie Piotra Dorosza z  Michałem Górczyńskim.

  Posłuchaj
  05:52 [i] 23.10 M. GÓRCZYŃSKI o muzyce na festiwal Muzyka Wiary, Muzyka Pokoju mp3.mp3 Michał Górczyński zaprasza na Festiwal Muzyka Wiary Muzyka pokoju (Poranek Dwójki)
   
 • słuchaliśmy relacji z VII Kongres Kultury Regionów - „Woda jest kobietą”. W tym roku wyjątkowo ubogaciła go Gala Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, na której wręczono aż 20 decyzji o wpisach na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 5 do Krajowego rejestru dobrych praktyk. Szczegóły tłumaczyli dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu - Andrzej Zarych. Tematyka Kongresu została wstępnie zaplanowana na najbliższe 5 lat. Spotkanie "Woda jest kobietą" zapoczątkowało cykl "Żywioły dziedzictwa", zgodnie z którego ideą, to właśnie siły natury będą prowadzić uczestników wydarzenia przez następne edycje.

  Posłuchaj
  05:40 [i] 23 10Poranek_Kongres Regionów.mp3 Relacja z VII Kongresu Kultury Regionów (Poranek Dwójki)
   
 • przyglądaliśmy się tańcom z Żywiecczyzny i zapraszaliśmy na Namiot Tańców na festiwalu Niepodległa 2021. 11 listopada w specjalnym namiocie rozstawionym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie będzie można nauczyć się naszych tradycyjnych kroków tanecznych. Wśród czterech regionów, których tańce będzie można wtedy poznać, znalazła się również Żywiecczyzna. Muzykanci grający tradycyjną muzykę z południa Polski przyjadą do Warszawy, by uczyć wszystkich chętnych jak się tańczy "po góralsku". Jak? Mówią Jadwiga Jurasz, Marta Słowik-Bałaś oraz Rafał Bałaś.
  - Razem ze Składem Niearchawicznym będziemy wkrótce grali w namiocie na Krakowskim Przedmieściu, gdzie pokażemy tańce góralskie z regionu Górali Żywieckich, bardzo archaiczne. Staramy się ten taniec rozwijać, ale nie tylko na scenach konkursów, tak jak było do tej pory, ale w formie użytkowej, na potańcówkach! - mówił Rafał Bałaś.
  - Tańce górali są przepęekne, najbogatsze - mówiła z kolei Jadwiga Jurasz. - A w ogóle góral ma nature popyrtaną: jest szybki, zanim pomyśli, to już powie, zanim zatańczy, to już zaśpiewa. Po góralsku zwykle prym w tańcu wiedzie chłop, baby zaś skromniutko mu asystują, ale góralki żywieckie nie ustępują chłopom w tańcu!
  Posłuchaj
  05:49 [i] 23 10 Poranek_Tańce żywieckie.mp3 Tańce żywieckie (Poranek Dwójki)
   

 • zajrzymy do Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem na nową wystawę o pasterstwie karpackim "Dziedzictwo tradycyjnej kultury pasterskiej w polskich Karpatach". To projekt przygotowany i zrealizowany przez Fundację Przestrzenie Dziedzictwa na czele z dr hab. Ewą Kocój i Łukaszem Co prezentuje? O tym Ewie Piszczek opowiedziała dr Magdalena Kwiecińska, kustosz działu etnograficznego muzeum, którą czynnie uczestniczyła w gromadzeniu materiałów etnograficznych do tego projektu.
  Posłuchaj
  05:06 [i] 23.10 Wystawa Dziedzictwo tradycyjnej kultury pasterskiej w polskich Karpatach.mp3 Wystawa Dziedzictwo tradycyjnej kultury pasterskiej w polskich Karpatach (Poranek Dwójki)
   

 • w "Źródłosłowie" posłuchamy o symbolice plew w kulturze ludowej.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 23.10.2021

Godzina emisji: 9.30