Ferajna Jastrzębskiego: piosenki międzywojnia będą żyły wiecznie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 14:36
- Takie zespoły, jak my, mają bardzo unikalne brzmienie. Nie jest to muzyka nowoczesna, napełniona basem, perkusją, łupaniem, ona bardzo wynika z człowieka - mówił o utworach czasu międzywojnia Sebastian Jastrzębski z Ferajny Jastrzębskiego, która już w najbliższą sobotę (13.11) zagra koncert w cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Ferajna Jastrzębskiego
Ferajna JastrzębskiegoFoto: Ola Baszun/PR

Ferajna Jastrzębskiego gra szlagiery międzywojnia
1200x660_Ferajna-Jastrzębskiego-ok.jpg

Posłuchaj
13:54 Miejscówka z Dwójką 10 listopad 2021 09_31_04.mp3 Ferajna Jastrzębskiego zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

 

Sebastian Jastrzębski, lider zespołu, jest synem najpopularniejszego w latach 70., 80. i 90. akordeonisty warszawskiego Jerzego Jastrzębskiego. Wychowywał się przy dźwiękach muzyki rozrywkowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. To w domu Jastrzębskich odbywały się próby Orkiestry z Chmielnej przy udziale muzyków rozrywkowych grających przed wojną w kabaretach, rewiach, teatrach i restauracjach warszawskich. 

Orkiestra z Chmielnej zbierała się w kawalerce i wśród gwaru przygotowywała sprzęt, po czym  odpowiednio nastrojeni  muzycy wychodzili na ulicę, ku powszechnej uciesze. - W wieku 10-12 lat zacząłem występować na bazarach, na Stadionie Dziesięciolecia - opowiadał Sebastian Jastrzębski. - Jest to muzyka, którą kocham. Czuję ją od dziecka - nie krył muzyk.

Czytaj także:

Menedżer grupy – a kiedyś pracownik znanych warszawskich hoteli – Krzysztof Urtate, przez lata miał okazję obserwować warszawskie występy Jerzego Jarzębskiego i entuzjazm jaki grana przez niego muzyka wywoływała. - W latach 70. część ludzi wybierała budzące się dyskoteki, ale część uczestniczyła w zabawach dla troszkę poważniejszych, czyli w dancingach - wspominał nasz gość. - Muzyka z lat międzywojnia, ta taneczna, była bardzo popularna. Sentyment do tych utworów, zabaw, wykonań pozostał w moim sercu olbrzymi.

Jak obecnie kontynuowana jest tradycja ulicznego grania, słuchacze Dwójki będą mieli okazję przekonać się w sobotni wieczór (13.11) podczas koncertu Ferajny. 

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką">>>>

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką", zarejestrowanej w Dworze Sarmata w Kozerach, podczas której Ferajna Jastrzębskiego wykona m.in. takie utwory jak "A mnie jest szkoda lata", "Śmiej się, Griszka", "Rebeka tańczy tango" czy "Noc w wielkim mieście", zapraszamy w sobotę (13 listopada) o godz. 19.00 – transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz zapowiedź

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Sebastian Jastrzębski (założyciel i kierownik zespołu) oraz Krzysztof Urtate (menedżer)

Data emisji: 10.11.2021

Godzina emisji: 8.10