Nikifor. Malarz nad malarzami

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 11:00
Tej okazji amatorzy sztuki nieprofesjonalnej czy malarstwa nie mogą przepuścić. 16 listopada w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie otwiera się wystawa poświęcona jednemu z najważniejszych polskich artystów art brut.
Audio
 • Rozmowa z Alicją Mironiuk-Nikolską, kurator wystawy "Nikifor. Malarz nad malarzami" w PME w Warszawie (Poranek Dwójki)
Pomnik Nikifora w Krynicy Zdroju
Pomnik Nikifora w Krynicy ZdrojuFoto: shutterstock.com

Na ekspozycji, która otwiera się 16 listopada, zobaczymy ponad 130 dzieł Nikifora, z których ponad 100 pochodzi z kolekcji własnej PME, jednej z najbogatszych w prace tego artysty w Polsce. Obok obrazów z kolekcji własnej PME, na wystawie „Nikifor. Malarz nad malarzami” zaprezentowane będą również dzieła z kolekcji Alfonsa Karnego, wybrane przez niego osobiście u Nikifora, tym cenniejsze, że rzadko eksponowane, zachowały niepowtarzalną „nikiforową” barwę – głęboką, nieledwie aksamitną, gdzie stonowane barwy przenikają się.

- Wystawa prezentuje całą skalę jego zainteresowań, wszystkie Nikiforowskie cykle: obrazy przedwojenne, te z czasów wojny i powojenne, o tematyce postaci świętych i tradycji grekokatolickiej, z której Nikifor się wywodził, jest też tematyka sakralna, są portrety ludzi, dużo pejzaży okolic, w których mieszkał, wille krynickie i i pejzaże miejskie - mówiła kustosz Alicja mironiuk-Nikolska.

To pierwsza od obchodów setnej rocznicy urodzin Nikifora okazja to oglądania tak dużej ilości jego prac naraz. Na wystawę składa się dokładnie 135 obrazów i szkiców pochodzących zarówno z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego, kompletowanej przez wiele dekad, jak i kolekcji innych.


Plakat wystawy Nikifor. Malarz nad malarzami Plakat wystawy Nikifor. Malarz nad malarzami

Do tego:

 • Odwiedziliśmy Scenę Tańców Polskich, specjalne wydarzenie zorganizowane z okazji Dnia Niepodległości Polski w ramach Festiwalu Niepodległa w Warszawie. To taneczna zabawa wraz z warsztatami polskich tańców z Polski Centralnej, Żywiecczyzny, Wielkopolski i Kurpiowszczyzny, która miała miejsce na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Krakowskim Przedmieściu. Co roku staje się miejscem dla tańców, przyciągając coraz więcej chętnych do nauki i wspólnej zabawy. Scenę​ odwiedziła Mariana Kril.
 • Posłuchaj
  06:13 [ PR2]PR2 (mp3) 13 listopad 2021 07_50_52 mariana niepodległa.mp3 Święto Niepodległości na Scenie Tańców Polskich (Poranek Dwójki)
   

 • za kilka dni, 17 listopada, rusza 16. już Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie. Jego hasłem będą MITO/LOGIE: pojęcia mitu i jego współczesnych odczytań i scenicznych realizacji.

 

W programie jak co roku cenne i oryginalne pieśni, opowieści oraz warsztaty, rozmowy, filmy, obrazy, a szczegóły tego w sobotnim "Poranku Dwójki" przedstawiał Jarek Kaczmarek ze stowarzyszenia Studnia O.
Posłuchaj
11:59 [ PR2]PR2 (mp3) 13 listopad 2021 09_14_27 kaczmarek.mp3 Zaproszenie na 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania (Poranek Dwójki)

 • Połączyliśmy się też z Tatianą Nakoniczną, kierowniczką zespołu Krajka z Przemyśla, aby złożyć życzenia z okazji 10-lecia istnienia zespołu. Krajka/Крайка to zespół założony w listopadzie 2011 roku w ukraińskim Narodnym Domu w Przemyślu przez młodzież ukraińskiego pochodzenia z gimnazjum oraz liceum prowadzonych przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza. Członkowie zespołu pobierali nauki u Jewhena Wasylowycza Jefremowa (lidera grupy muzycznej Drewo), Tatiany Sopiłki czy Jurija Pastuszenki.
  - To były jeszcze dzieci - podkreślała Tatiana Nakonieczna, kierowniczka i opiekunka zespołu. -
  Inicjatywa wyszła od trzynastoletniej dziewczyny. Mniejszość ukraińska w Przemyślu jest całkiem spora, a w tamtejszych domach przez długie lata się po prostu śpiewało. Zebrały się więc osoby osłuchane, ośpiewane, które wyniosły to z domu i miały wewnętrzną potrzebę kontynuowania tego zwyczaju, ale także pójścia z tym dalej.

  Silnym asumptem do powstania zespołu były płyty zespołu Drewo, które wiele osób miało w swoich zbiorach. Wszyscy uczyli się nawzajem i od siebie, ale zespół zyskał opiekunkę w osobie Tatiany Nakoniecznej, ale szybko okazało się, że potrzeby wyrastają poza jej możliwości nauczania. - Dlatego poprosiliśmy najlepszych folklorystów i etnomuzykologów z Ukrainy o warsztaty. Pierwsze lata to nauka pieśni z Ukrainy, ale koło 2015 roku zorientowaliśmy się, że chcemy się dalej rozwijać i zbierać też skarby pogranicza polsko-ukraińskiego, czerpać z własnego repertuaru - tłumaczyła Tatiana Nakonieczna. Przyznała, że inicjatywa ta przyszła nieco późno, po tylu latach od przesiedleń trudno już było znaleźć osoby, od których można było rejestrować jakieś melodie czy pieśni, ale coś się udało zrobić.
  Dziś Krajka świętuje 10-lecie. - Skład się zmienił, ludzie rozjechali się nie tylko po Polsce, ale i po świecie, z tego pierwotnego została tylko jedna osoba, ale mamy to szczęście, że na nasz jubileuszowy koncert zaproszenie przyjęli wszyscy byli członkowie zespołu! Bardzo się cieszę, że się udało!  Posłuchaj
  11:22 [ PR2]PR2 (mp3) 13 listopad 2021 08_38_03 krajka.mp3 Rozmowa z Tatianą Nakonieczną (Poranek Dwójki)
   
  Zespół Krajka z Przemyśla Zespół Krajka z Przemyśla


 • Dziś także na swoim pierwszym koncercie w Warszawie wystąpi Joanna Gemma Auguri, berlińska „songwriterka” tworząca liryczną, intymną muzykę z wykorzystaniem głosu, akordeonu, cytry i efektów. Balansując na styku dark folku, poezji, filmu, smutnego popu i wschodnioeuropejskiej muzyki tradycyjnej, wydała właśnie swój pierwszy album „11”, efekt zamknięcia w czasie pandemii koronawirusa. Co ważne, ma pochodzenie polskie – w wieku kilku lat wyemigrowała z rodziną do Niemiec. Jak przyznaje, a z tego doświadczenia bierze się duża część jej twórczości.
  Posłuchaj
  05:07 [i] 13 11 JOANNA GEMMA AUGURI audio.mp3 Rozmowa z Joanną Gemmą Auguri (Poranek Dwójki)

  Okładka płyty "11" Joanny Gemmy Auguri. Okładka płyty "11" Joanny Gemmy Auguri.
   
 • w "Źródłosłowie" za cel wzięliśmy sobie próg.

PLAYLISTA AUDYCJI:

 1. Alejandro Franov, La Puerta de Los Sueños
 2. Krajka, Popłynęła łozina bystrą wodą
 3. Jean-Philippe Rameau, Suita a-moll RCT 5, II. Courante, wyk. Inon Barnatan
 4. Erik Satie Gnossiennes, I. Lent, aranż. na akordeon i fortepian, wyk. Pietro Roffi (akordeon), Alessandro Stella (fortepian)
 5. Bratsch Dicav A Dro Soune
 6. Hermanos Gutiérrez El Jardín
 7. Fred Hersch Three Character Studies, I. Nocturne for Left Hand Alone, wyk. Magdalena Hoffmann (harfa)
 8. Stanisław Moniuszko Aria „Niechaj żyje para młoda” z opery „Halka”, wyk. Marek Opaska (śpiew), Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus
 9. Giacomo Puccini Aria „O mio babbino caro” z opery „Gianni Schicchi”, wyk. Renaud Capuçon (skrzypce), Guillaume Bellom (fortepian)
 10. Joanna Gemma Auguri Women of Golm
 11. Alabaster DePlume Visit Croatia
 12. Krajka Jak leciały gęsi z dalekiego kraju
 13. Erland Cooper Glimro, wyk. Shards
 14. Felix Mendelssohn Kwartet smyczkowy op. 13 nr 2 MWV R22, I. Adagio – Allegro vivace, wyk. Doric String Quartet
 15. Zara McFarlane Fisherman
 16. Cécile Chaminade Valse d’automne, wyk. Axia Marinescu
 17. Ibrahim Ferrer Fuiste cruel
 18. Las Lloronas Bukra
 19. Yom Celebration
 20. Bonga Mona Ki Ngi Xica

***

Tytuł audycji: folkowy "Poranek Dwójki" 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 13.11.2021

Godzina emisji: 9.30