Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych. "Jego muzyka płynie z duszy"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 10:09
- Józka poznałam podczas koncertów Muzykoramy. Kiedy grał, niebo się otwierało. Ilekroć Józek zasiadał do fortepianu, już po pierwszych dźwiękach miałam wrażenie, jakby świat się kończył - mówiła piosenkarka Halina Frąckowiak w laudacji poświęconej Józefowi Skrzekowi – laureatowi Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 29 listopada.
- Życzę wam spełnienia marzeń, muzyki, sztuki piękna - mówił Józef Skrzek odbierając Nagodę Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka
- Życzę wam spełnienia marzeń, muzyki, sztuki piękna - mówił Józef Skrzek odbierając Nagodę Mediów Publicznych 2021 w kategorii "Muzyka"Foto: Wojciech Kusinski/PR

Nagrody Mediów Publicznych 2021 w czterech kategoriach zostały przyznane 29 listopada br. Statuetkę w kategorii "Muzyka" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum przyznano Józefowi SkrzekowiJózef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor, który tworzy od ponad 50 lat. - Jesteście z miłości. Życzę wam spełnienia marzeń, muzyki, sztuki piękna - mówił w podziękowaniu artysta.


Posłuchaj
04:42 Poranek Dwójki 30.11.2021 NMP.mp3 Relacja z uroczystości wręczenia Nagród Mediów Publicznych (Poranek Dwójki)

Statuetka w kategorii "Słowo" powędrowała do pisarki i autorki reportaży oraz biografii pisarzy polskich Joanny Siedleckiej. - Nagradzając moje książki, jury nagrodziło polską literaturę i naszych znakomitych pisarzy: Gombrowicza, Herberta, Tyrmanda, Dygata, Rembeka - mówiła w trakcie wręczenia nagrody. - Literatura była i jest naszą duchową wolnością - dodała.

Zarząd Polskiego Radia przyznał również swoje Nagrody Specjalne. Jedną z nich uhonorowano dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzatę Małaszko-Stasiewicz za wieloletnią, pełną pasji i sukcesów promocję ambitnej kultury na antenie radiowej Dwójki, w tym muzyki klasycznej, jazzowej i ludowej oraz literatury, a także za organizację lub współorganizację wielu prestiżowych wydarzeń muzycznych rangi światowej - z Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina na czele.

- Jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby pokazywać piękno; pokazywać to, co wartościowe. Należymy do tych szczęśliwców, którzy nie tylko z pasją, ale i zawodowo mogą pokazywać to, co wartościowe - podkreśliła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. Zapraszamy również na dłuższą rozmowę z dyrektor Programu 2 Polskiego Radia w audycji "Wybieram Dwójkę" po godz. 16.00.

Nagroda Specjalna przyznana została również dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbiecie Berus-Tomaszewskiej. To właśnie w wyniku jej inicjatywy w czerwcu 2021 roku udało się wpisać kolekcję 93 płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". W bezcennej kolekcji znajdują się m.in. przemówienia Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka.

- Cieszę się, że mówimy o Archiwum Polskiego Radia. Chciałabym z tego miejsca podziękować wszystkim kolegom, z którymi na co dzień współpracuję. Staramy się dać drugie życie naszym archiwaliom i opowiadać historię dźwiękami - mówiła laureatka, odbierając nagrodę.

Wyróżnieni w pozostałych kategoriach

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są przez cztery instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem wręcza je także Telewizja Polska - za osiągnięcia w dziedzinie obrazu - oraz Polska Agencja Prasowa, która nagradza twórców posługujących się słowem. W tym roku, po raz pierwszy, swoją nagrodę - nazwaną "Idea" - wręczyły też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia (Audytorium 17). 

W skład tegorocznej kapituły w kategorii "Muzyka" weszli: piosenkarka Halina Frąckowiak, muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski (Laureat 2019), światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała (Laureat 2020), muzyk, kompozytor, lider zespołu Trebunie-Tutki - Krzysztof Trebunia-Tutka oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński (przewodniczący). Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Retransmisja gali we wtorek 30 listopada w radiowej Jedynce od godz. 21.00.

Zobacz też:

***

Przygotowała: Agata Woźniak

Data emisji: 30.11.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.