Szykujemy się na Targowisko Instrumentów 2023

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 10:00
Targowisko Instrumentów wieńczące co roku Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata to nie tylko wystawa instrumentów, ale przede wszystkim wielobarwny karnawał – święto, którego owocami są spotkania z niezwykłymi ludźmi i nieformalna, twórcza sieć artystów.
Audio
  • Piotr Piszczatowski o Targowisku Instrumentów 2023 (Dwójka/Poranek Dwójki)
Targowisko instrumentów i jeden z wystawców, Stanisław Wyżykowski.
Targowisko instrumentów i jeden z wystawców, Stanisław Wyżykowski.Foto: Grzegorz Śledź

W folkowym Poranku Dwójki zapraszamy państwa do udziału w tegorocznym Targowisku Instrumentów, wydarzeniu które od lat towarzyszy festiwalowi Wszystkie Mazurki Świata. Na Targowisku spotykają się twórcy instrumentów, tych bardziej i mniej tradycyjnych, a także kolekcjonerzy, stroiciele, badacze, muzykolodzy i muzycy, którzy szukają tu czegoś dla siebie. Wiosenny festiwal, a wraz z nim Targowisko Instrumentów już za pasem! Wszystkie Mazurki Świata odbędą się w dniach 25-29 kwietnia. O Targowisku w audycji opowiadał jego organizator, Piotr Piszczatowski.

józef kędzierski marcin drabik paula kinaszewska potańcówka wieś imit.jpg
Przeczytaj także:
O działaniach Pracowni Muzyki Tradycyjnej

Jak obraz Breugla

- Jeśli Państwo przyjadą na targowisko, zobaczą setkę tych twórców. Skojarzy się to z ruchomym obrazem ze średniowiecza. Ja często, patrząc na to, myślę o Breuglu czy o filmie Lecha Majewskiego „Młyn i Krzyż”. Zawiadowanie tym szalonym zjawiskiem sprawia, że jestem najszczęśliwszy na świecie! Co chwila wskakuję w nowy mikrokosmos. Na pytanie, czy ta twórczość jest żywa, odpowiadam: „Tak”! – podkreślał w żywej ekscytacji Piotr Piszczatowski – Z drugiej strony, kiedy pójdziemy do komisu z instrumentami, niewielu znajdziemy tam polskich twórców. 2%? Może się mylę, może 10%? Tu musimy pamiętać o trudnych czasach II wojny światowej. Targowisko wpisuje się dla mnie w ducha odnowy tego ruchu.

Przypadek harmonii

Dla samego Piszczatowskiego przygoda z polskimi instrumentami tradycyjnymi zaczęła się jeszcze na studiach. Wtedy trafił na warszawskiej Pradze na Franciszka Krasnodębskiego – mistrza budowy harmonii trzyrzędowej. Piszczatowski przyznaje, że nie spodziewał się, że warsztat pana Franciszka przetrwa – miał odejść wraz ze starym mistrzem. Tymczasem pewnego dnia twórca harmonii dzwoni i mówi: „Przychodzi tu do mnie taki pan na nauki. To będzie moja przyszłość”. W wyobraźni Piotra Piszczatowskiego „uczeń” miał około czterdziestki. Ale nie. Czeladnikiem pana Franciszka okazał się 16-letni Tomasz Tulpan. Dwa lata przychodził do starego mistrza na nauki. Obecnie sam jest już mistrzem budowy i naprawy harmonii i akordeonów!

Co Piotr Piszczatowski podkreśla, zaskakujące – i łatwe do zauważenia na Mazurkowym Targowisku – jest to, że co roku przybywa kolejnych młodych ludzi, którzy poświęcają się sztuce tradycyjnej budowy instrumentów.

13 lat Targowiska Instsrumentów

Targowisko Instrumentów zwieńczy festiwal Wszystkie Mazurki Świata – odbędzie się 29 kwietnia. Tym razem cały festiwal powraca do Fortecy Kręglickich, tam odbędzie się i to wydarzenie.

Inne odsłony Targowiska Instrumentów:

Inicjatywie od lat towarzyszy strona internetowa, która przedstawia poszczególnych twórców. Obecnie znajdziemy na niej 140 mistrzów, ale – podkreślmy – to absolutnie nie wszyscy! Co chwila pojawia się ktoś nowy! Piotr Piszczatowski jest zachwycony połaciami twórczości i odkrywaniem kolejnych twórców. Co warto podkreślić, nie tylko instrumentów ludowych! Na Targowisku obok twórców pracujących w tradycyjnych technikach, wystawiają swoje prace także klasyczni lutnicy. Wspólnym mianownikiem dla nich wszystkich jest wynalazczość.

- Uczę się podczas spotkań z ludźmi. Nauczyłem się umiłowania różnorodności. Kontrastowych różnic pomiędzy twórcami. – wskazuje Piotr Piszczatowski – Cechą wspólną tych wszystkich osób jest wynalazczość, innowacja, nieprawdopodobne umiłowanie zawodu. Podam przykład: od kilku lat patrzę z fascynacją na twórczość Marka Kudriawcowa. Jeszcze w dzieciństwie przybył do nas z Białorusi. Jest chemikiem, naukowcem, twórcą instrumentów… i cyrkowcem! Jest po prostu wynalazcą. Stworzył na przykład Ligularion, to taka rozbudowana kalimba… choć obawiam się, że Marek nie pozwoliłby tak o tym powiedzieć. To wielki instrument, a każdy jego języczek robiony jest z innego stopu metalu. Czysta alchemia!

Jak wspomina Piotr Piszczatowski, rekordowe spotkanie na Targowisku Instrumentów liczyło około 120 wystawców, przy podziale: 100 osób z całej Polski i 20 z zagranicy. Jak będzie tym razem? Sprawdzimy już 29 kwietnia br.! Twórcom i kolekcjonerom instrumentów przypominamy – nabór na tegoroczne wydarzenie trwa do 31 marca! Szczegóły i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie Targowiska.


Aleksandra Faryńska ćwiczy grę na Uilleann pipes Tomasza Hałuszkiewicza na Targowisku Instrumentów Aleksandra Faryńska ćwiczy grę na Uilleann pipes Tomasza Hałuszkiewicza na Targowisku Instrumentów

Do tego w audycji:

Wycinanki kiedyś były zawieszane na ścianach i w oknach – dziś można je oglądać na wystawach. 42 plansze z najpopularniejszymi wzorami wycinanki kurpiowskiej oraz podobiznami mistrzów wycinankarskich można podziwiać od najbliższej niedzieli w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Otwarcie wystawy uświetnią warsztaty wycinankarskie pod kierunkiem znakomitej twórczyni ludowej Wiesławy Bogdańskiej z Kadzidła. Wernisaż wystawy w samo południe we dworze z Bobry Wielkiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Posłuchaj
03:51 PORANEK DWÓJKI Wycinanka kurpiowska.mp3 Wycinanka Kurpiowska (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

„Między Osławą a Jasiołką, Łemkowszczyzna wschodnia w latach 1918-1939” – taki tytuł nosi praca dr. Huberta Ossadnika z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Posłuchaj
06:04 PORANEK DWÓJKI łemkowszczyzna Danak.mp3 Łemkowszczyzna Wschodnia (Dwójka/Poranek Dwójki)

Kontynuujemy muzyczno-etnograficzną wycieczkę po polskich górach, w której przewodniczką jest Dorota Majerczyk. Dziś, w cyklu „Od Olzy do Sanu. Ludzie gór” zapraszamy na spotkanie z Góralami Babiogórskimi.

Już niedługo 17 marca, dzień św. Patryka. Z niecierpliwością czekają na niego miłośnicy kultury celtyckiej, którzy w tym roku świętować mogą przy melodiach z najnowszej, piątej już płyty kultowego zespołu Beltaine. Grupa, kojarzona z muzyką irlandzką, sięga jednak po szersze inspiracje, w których znajdują się world music, muzyka bretońska, balfolkowa, a także eksperymentalna i elektroniczna. Na tę twórczą mieszankę składa się – jak mówi Space Pierre, perkusista zespołu – sztafeta pokoleń. On i flecista Jakub Szczygieł przypominają historię tej grupy oraz mówią o nowym albumie „Observer”.

Posłuchaj
08:39 PORANEK DWÓJKI Beltaine do Poranka.mp3 Beltaine i nwy album Obsercer (Dwójka/Poranek Dwójki)

RCKL
Posłuchaj:
Playlisty Folkowego Poranka Dwójki na Spotify

Słuchaliśmy:

7.09 Redi Hasa & Maria Mazzotta Del cielo e della terra (5:15)

7.16 trad. Nuty wierchowe: Ej jesce mnie matusia, ej w kolebeczce miała / Cemuś jesce nie powiedziała (nuta krzesana po dwa) / Niżni hamer, leśny hamer, wyk. Sebastian Karpiel-Bułecka (skrzypce prym, śpiew), Wojciech Topa (skrzypce sekund, śpiew), Bartłomiej Kudasik (skrzypce sekund, śpiew), Józef Chyc (basy, śpiew) (4:08)

7.27 Johann Pachelbel Kanon D-dur P. 37, wyk. La Centifolia, Leila Schayegh (skrzypce, dyr.) (3:26)

7.32 Portico Quartet Pompidou (3:10)

7.37 Dafné Kritharas La Roza Enflorece (3:13)

7.45 Astor Piazzolla Fuga y Misterio, wyk. Vincent Peirani (akordeon), Emile Parisien (saksofon) (3:33)

7.55 Bratsch Opa Ni Nanai (6:04)

8.02 Antonio Vivaldi Canto de Gl'ucelli według koncertu skrzypcowego E-dur op. 8 nr 1 "Wiosna" z cyklu „Cztery Pory Roku”, aranż. Bo Wiget & Martin Ripper, wyk. Lautten Compagney Berlin, Wolfgang Katschner (dyr.) (6:14) 

8.08 VOŁOSI Gajdosz (2:44)

8.18 Paolo Fresu Drexciya, wyk. Lars Danielsson (kontrabas), Paolo Fresu (trąbka) (1:44)

8.25 Buda Folk Band Tengerpart (5:17)

8:33 trad. Nuty weselne: Weźmiemy cię do kumory / Pamiętaj se Hanuś / Kie cie bedom cepić / Dałabym ci dała / Jak zapłacił, pochwalony, wyk. Jan Karpiel-Bułecka (skrzypce prym, śpiew), Andrzej Frączysty (skrzypce sekund, śpiew), Bartłomiej Kudasik (skrzypce sekund, śpiew), Józef Chyc (basy, śpiew), Bogusława Stoch-Kudasik (śpiew), Elżbieta Porębska-Mędoń (śpiew) (4:19)

8.45 Jan Sebastian Bach Largo z koncertu klawesynowego nr 5 f-moll BWV 1056, wyk. The Swingle Singers (3:00)

8.55 Håkon Kornstad Petrus (7:57)

9.08 trad. Nella, wyk. Salentorkestra (3:40)

9.21 Anonim Voglio una casa, wyk. Rosemary Standley (śpiew), Dom La Nena (wiolonczela) (3:10)

9.26 trad. O nutach drobnych i krzesanych / nuty krzesane: staroświecka, trzy a raz, ze starej, wieczna, wyk. Bolesław Karpiel-Bułecka (skrzypce prym, zapowiedzi), Władysław Obrochta (skrzypce sekund), Jan Palider (skrzypce sekund), Władysław Gąsienica-Brzega (skrzypce sekund), Jan Gąsienica-Bednarz (basy) (4:29)

9.38 Daniel Herskedal The Vernal Equinox (1:48) 

9.49 Stanislav Palúch Trana Nanna, wyk. Il Suonar Parlante Orchestra, Vittorio Ghielmi (dyr.) (2:59)

9.53 François Couperin Les barricades mystérieuses, aranż. Jean-Philippe Viret, wyk. Jean-Philippe Viret (kontrabas), David Gaillard (altówka), Sébastien Surel (skrzypce), Eric-Maria Couturier (wiolonczela) (5:29)


***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Piotr Piszczatowski

Data emisji: 11.03.2023

Godzina emisji: 9.30