Polifonie i eufonie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 09:00
Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Audio
 • Dr Weronika Grozdew-Kołacińska i Piotr Piorun zapraszają na Festiwal Eufonie.
Tegoroczny festiwal Eufonie odbywa się w dniach 17-25 listopada.
Tegoroczny festiwal Eufonie odbywa się w dniach 17-25 listopada.Foto: mat. pras.

Ideą festiwalu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie. Obszar ten stanowi niezwykle interesujący tygiel, który pozwala na odkrywanie swojej złożoności poprzez różnorodność prezentowanych utworów i artystów. O wyjątkowości Festiwalu stanowi z jednej strony czerpanie z tradycji, z drugiej zaś prezentowanie zupełnie nowych, nieodkrytych wcześniej brzmień. Eufonie prezentują muzykę różnych epok i stylów.

Nazwa festiwalu pochodzi od słowa eufonia (z języka greckiego ευφωνία, euphonia), określającego zgodnie zestawione ze sobą elementy, harmonijnie dobrane dźwięki. Identyfikacja festiwalu jest połączeniem litery „f” z nazwy oraz otworu rezonansowego skrzypiec, wiolonczeli czy kontrabasu. Projekt Weroniki Grozdew-Kołacińskiej oraz Piotra Pierona Europolifonie zabierze słuchaczy w podróż przez bogactwo europejskiej wielogłosowości. Sekstet wokalny proMODERN, którego repertuar obejmują dzieła najważniejszych kompozytorów polskich, klasyków europejskich oraz tworzone na specjalnie zamówienie utwory, tym razem sięgnął po pierwotną wokalną polifonię. Zarzewiem programu koncertowego stało się wzięcie na warsztat przez Zespół isopolifonicznej pieśni albańskiej – jednej z najtrudniejszych form archaicznej wielogłosowości.

ProModern lubuje się w muzyce wspólczesnej, dziełach takich jak Stimmung" Stockhausena, dlatego w tym występie pierwszy raz w takim stopniu spotyka się z muzyką tradycyjną. - Zebraliśmy pieśni bułgarskie, albańskie, ukraińskie, polskie i litewskie, śpiewy in crudo, kompozycje oryginalne i aranżacje - tak o projekcie jego twórcy opowiadali w naszej audycji.


Do tego w audycji:

 • 7:50 - Iga Fedak opowie o zakończeniu programu ogniska muzyki tradycyjnej w Katowicach. Przez całe lato dzięki inicjatywie Ogniska Muzyki Tradycyjnej można było w Katowicach wziąć udział w śląskich potańcówkach. Ci którzy latem się nie załapali, mają teraz okazje jeszcze w listopadzie pójść potańczyć. Dzisiaj popołudniu zaplanowano finałowe warsztaty i śląską potańcówkę. Warsztaty instrumentalne rozplanowane są do końca listopada, ale organizatorzy już planują ich wydłużenie. Między innymi o tym Dorota Stabik rozmawia z instruktorką tańca ludowego Igą Fedak.

  Posłuchaj
  05:11 _PR2 (mp3) 2023_11_18-07-48-10 iga fedak.mp3 Iga Fedak o zakończeniu programu ogniska muzyki tradycyjnej w Katowicach
   
 • 8:20 - spacer po wystawie "Kwiaty polskie" w Państwowym Muzeum Etnograficznym. 

  Wędrówkę przez polską obrzędowość tropem roślin kwitnących proponuje najnowsza wystawa familijna „Kwiaty Polskie” otwarta właśnie w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Ekspozycja ma zachęcić publiczność do używania etnograficznej metody w interpretowaniu zjawisk kultury. Możemy przyjrzeć się rozmaitym dawniejszym i współczesnym praktykom, w których ludzie używają kwiatów oraz zastanowić się jak i po co to robią. Współtwórczyni wystawy – Julia Szawiel oprowadzała po niej Aldonę Łaniewską-Wołłk.

  Posłuchaj
  06:11 _PR2 (mp3) 2023_11_18-08-20-21 kwiaty polskie.mp3 Spacer po wystawie "Kwiaty polskie" w Państwowym Muzeum Etnograficznym

   

 • 8:35 - Jolanta Kossakowska na żywo o trwającym 18. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania. 

  Posłuchaj
  10:27 _PR2 (mp3) 2023_11_18-08-35-17 jola kossakowska.mp3
   
 • 8:50 - nowy cykl "Wszystko jest piękne"! Niektórzy narzekają, że ledwo minie 1 listopada, sklepowe witryny zalewają bożonarodzeniowe dekoracje i wbrew tradycji już wtedy ludzie stroją choinki. Jesień to jednak świetna pora na to, by powoli zacząć przygotowywać się do Świąt i noworocznych zabaw. Najlepiej zrobić to własnoręcznie, a do tego w towarzystwie najbliższych. Dlatego w sobotnich Porankach Dwójki przez następne kilka tygodni spotykać się będziemy z ludowymi artystkami, które krok po kroku pokażą nam, jak łatwo, szybko i z przyjemnością wykonać własne ozdoby choinkowe. Inaugurując cykl "Wszystko jest piękne" Alicja Mironiuk-Nikolska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie zachęca do tego, by zakasać rękawy i... tworzyć razem z nami.

  Posłuchaj
  04:24 [i] Wszystko jest piękne 1 Mironiuk 1811 ok.mp3 Wszystko jest piękne! Inauguracja cyklu
   
 • 9:10 - Marcin Pospieszalski opowiedział o nowej płycie swojego kwartetu pt. "Mazurca jazz impressions", która jest również Płytą Poranka. 
  Posłuchaj
  09:23 _PR2 (mp3) 2023_11_18-09-20-34 pospieszalski.mp3
   
PLAYLISTA
 1. Ben Pearson Comes Back Again
 2. Marcin Pospieszalski Quartet Kujawiak smutny
 3. L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra feat. Tęgie Chłopy Mazur Weselny
 4. Jan Sibelius Impromptus h-moll op5 nr5 Leif Ove Andsnes
 5. Maria Pomianowska Rainbow
 6. Eldbjorg Hemsing, Hestia String Quartet Winter Meditation (na podstawie Larga z koncertu skrzypcowego „Zima” z cyklu „Cztery pory roku RV 297”)
 7. Rube Świnie Śmierć i młodzieniec
 8. Ludwig van Beethoven, Symfonia nr 5 c-moll op.65 cz III Kammerakademie Potsdam dyr. Antonello Manacorda
 9. Natalia Lafourcade & Los Marcorinos Luz de Luna
 10. Duality Hora hora
 11. Marcin Pospieszalski Quartet Mazurek Gacy
 12. Jolanta Kossakowska Fiordy
 13. Antonio Carlos Jobim O Grande Amor Airelle Besson, Nelson Veras
 14. Marcin Pospieszalski Quartet Mazurek Braci Tarnowskich 1
 15. Marcin Pospieszalski Quartet Mazurek Braci Tarnowskich 2
 16. proMODERN Janinës ç'i panë sytë
 17. Śpiewaczki szopskie Dala me mama
 18. Marcel Khalife My Mother

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 18.11.2023

Godzina emisji: 9.30