Młode talenty i weterani folku na Nowej Tradycji. Joanna Słowińska: Tradycja jest nowa zawsze

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 10:00
Niecały tydzień został nam do festiwalu Nowa Tradycja! W programie koncerty takih grup jak Piotr Damasiewicz Into the Roots, Raphael Rogiński, Odpoczno, Łukasz Ojdana i Drevo, SenJawaZabawa, NAP: Lena Nowak – Ahmad Al-Khatib – Wojciech Pulcyn czy Tautumeitas. A do tego oczywiście Konkurs Muzyki Folkowej!
Audio
 • Joanna Słowińska na czele 25. Nowej Tradycji (DWójka)
Joanna Słowińska fot. Magda Rymarz
Joanna Słowińska / fot. Magda Rymarz Foto: fot. Magda Rymarz

Idea festiwalu Nowa Tradycja zrodziła się w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych w kręgu wielbicieli muzyki tradycyjnej działających w Radiowym Centrum Kultury Ludowej. "RCKL – powołany do życia w 1994 roku dzięki zabiegom Marii Baliszewskiej stał się z miejsca ważnym ośrodkiem promowania (a może najpierw „dostrzegania”, bowiem zjawisko było dość skutecznie niezauważane przez innych) polskiej muzyki folkowej. Nie przypadkiem pojawia się tu przymiotnik „polskiej”, bowiem fakt, że tutejsza tradycja muzyczna stała się ważnym źródłem inspiracji dla wykonawców stąd jest również wielka zasługą RCKL – wszak jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych na scenie folkowej dominowali artyści odwołujący się do tradycji andyjskiej i celtyckiej. Od lat najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Muzyki Folkowej, który wyłania nowe zespoły, projekty i młode talenty, piszące kolejne rozdziały historii polskiego folku.

W tym roku przewodniczącą Jury konkursu jest skrzypaczka i śpiewaczka Joanna Słowińska. Jako gość sobotniego "Poranka Dwójki" opowiedziała o swojej drodze przez muzykę, o tym, co ceni w kulturze tradycyjnej i jej rozumienie "nowej tradycji". 


- To też dla mnie była niespodzianka, nie miałam takiego planu, żeby zarabiać na życie śpiewaniem. Moją pasją jest też uczenie i tym myślałam, że się będę zajmować. Śpiewałam całe dzieciństwo i młodość, wydawało mi się to konieczną aktywnością w życiu. Nasza decyzja, żeby się tym zająć zawodowo i zarobkowo, była podjęta naturalnie. Granie, śpiewanie – to było coś, co kochaliśmy z Jaśkiem oboje.

Jana Słowińskiego, swojego męża, poznała w Poznaniu, jeszcze przed maturą w trupie teatralnej Arka. - Właściwie od pierwszego spotkania jesteśmy ze sobą, aż do teraz – wspomina Joanna Słowińska.

Artystka przypomniała też historię zespołu Muzykanci, który w 1999 roku w Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja zdobyli Grand Prix. - Festiwal był przełomowy w naszym myśleniu o tym, co robimy i dla kogo możemy to robić, w jaki sposób chcemy tę muzykę grać. Jan uznał, że należy pokazać to, co robimy na profesjonalnej platformie, taką niewątpliwie był konkurs Nowa Tradycja – wspomina Artystka.

Najlepsi muzycy Joannie Słowińskiej!

Piękny powrót na piękny jubileusz. Joanna Słowińska na czele jury konkursu Nowa Tradycja

Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego,
Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Do tego w audycji:

7.50 - Bohaterem ostatniego odcinka naszego cyklu "Historia polskiego folku" był SinaUbi Zawose – finalista afrykańskiej wersji znanego na całym świecie Mam Talent.

Jako pierwszy artysta z Tanzanii zajął wysokie miejsce w programie, grając na tradycyjnych instrumentach swojego regionu.
Spotkania z nim zaprowadziło Wojciecha Ossowskiego do Wrocławia, gdzie działa inny, również bardzo ważny dla tamtejszej sceny muzycznej artysta...

8.20 - „W relacji ze światem” - to hasło 21-szej odsłony festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity, który wczoraj rozpoczął się w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie.
Festiwalowe filmy będą ze sobą konkurować w kilku kategoriach, m. in. Grand Prix, polski dokument, najlepszy debiut, film krótkometrażowy i Green Warsaw Award.Jednym z filmów , które powalczą o Grand Prix jest obraz "JESZCZE NIE JESTEM TYM, KIM BYM CHCIAŁA". Jest oparty wyłącznie na zdjęciach, ukazuje krytyczne momenty życia i trudnej artystycznej drogi fotografki Libuše Jarcovjákovej, która podkreśla, że w swoich pracach szuka prawdy o człowieku.


Posłuchaj
04:15 _PR2 (mp3) 2024_05_11-08-15-56.mp3 Zaproszenie na Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

 


Posłuchaj
06:48 _PR2 (mp3) 2024_05_11-08-39-39 (1)tautumeitas.mp3 Łotewski zespół Tautumeitas wystąpi na finał festiwalu Nowa Tradycja 2024.

 8.40 - Tradycyjne obrzędy powitania wiosny w Rogaczach w gminie Milejczyce: Już jutro w Rogaczach w gminie Milejczyce na Podlasiu rozpoczną się wydarzenia związane z tradycyjnymi obrzędami powitania wiosny. Nie zabraknie pieśni zwanych ohulkami czy rohulkami, które śpiewano w barwnych korowodach idących przez wieś. Tradycja ta jest kontynuowana co rok przez zespół Żemerwa, który będzie towarzyszył zgromadzonym. W tym roku w Rogaczach powstanie także specjalna wystawa pt. "Ludowo na nowo" z pracami tkaczy młodego pokolenia. Spotkanie wokół tkanin to doskonała okazja do pokazania kultury i sztuki ludowej z terenu południowego Podlasia - mówią organizatorki.


Posłuchaj
05:51 _PR2 (mp3) 2024_05_11-08-27-25 ludowo na nowo.mp3 "Ludowo na nowo" w Rogaczach

 8.50 W ostatnich dniach Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wydłużyła się o kolejne nowe wpisy. Pod numerem 89. znalazła się Warszawska pielgrzymka piesza na Jasną Górę, pod 90. wpisano Pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską, zaś kolejne wpisy to: zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, Tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielnej i Oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej. Dziś w cyklu Nasze Niematerialne przybliżamy Państwu zwyczaj wpisany na listę także niedawno, bo na początku tego roku. Odwiedzamy śląskie miasto Żory, w którym tradycja obchodów Święta Ogniowego sięga już ponad 300 lat!
Procesja wyruszy ulicami żorskiego starego miasta po mszy św. o 19:30, która będzie odprawiona w kościele świętych Filipa i Jakuba. Poprzedzi ją szachowy turniej ogniowy i apel strażacki, natomiast po zakończeniu procesji, już po raz 11 odbędzie się w Żorach Bieg Ogniowy.

o 9.10 Raphael Rogiński, gitarzysta, kompozytor i muzykolog zaproszał na swój koncert na Nowa Tradycja. Wszyscy dziennikarze Radiowego Centrum Kultury Ludowej zasiadający w jury Folkowego Fonogramu Roku jako najlepszą płytę roku 2023 wskazali właśnie tę, a i pozaradiowi jurorzy chętnie ją wyróżniali. Jej twórcą jest Raphael Rogiński, gitarzysta, kompozytor i muzykolog, od dawna związany z muzyką ludową, sięgający między innymi do źródeł żydowskich czy afrykańskich, ale też polskich. Tak było chociażby przy współpracy z kurpiowską śpiewaczką Genowefą Lenarcik na albumie Żywizna, który również zwyciężył w Folkowym Fonogramie ale w roku 2016. Tym razem Rogiński zabiera nas w podróż zainspirowaną Morzem Czarnym i wyprawami do Odessy. O albumie Talàn, Folkowym Fonogramie Roku 2023, artysta opowiadał w rozmowie z Hanną Szczęśniak.


PLAYLISTA


 1. Fred Astaire, Mr. Top Hat Isn’t This a Lovely Day
 2. Kapela ze Wsi Warszawa Maydów
 3. Aniela Gmoch Przezacna księżna dziewica
 4. Frederick Laurence, Anna Tilbrook, Jack Liebeck Spring Nocturne 
 5. Jean Sibelius, Carmen Stefanescu 6 Impromptus, Op. 5: IV. Impromptu in E Minor
 6. VOCES8 The Blue Bird
 7. Piotr Damasiewicz, Dominik Wania Jump!
 8. Lars Danielsson Passacaglia
 9. Dagadana, Tanghetto, Mateusz Hulbój Abrazo
 10. Jacky Terrasson Mo Better Blues
 11. Raphael Rogiński Cliffs And the Sea
 12. Tautumeitas Dizgon borgais rudins nuoca
 13. Harold Arlen, Miro Quartet Over the rainbow
 14. Odpoczno W lecie
 15. Raphael Rogiński Carpathian Transition
 16. Mathias Levy Valse du passe
 17. Iiro Rantala, Ulf Wakenius Vienna
***

Tytuł audycji: folkowy "Poranek Dwójki" 

Prowadziła: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 11.05.2024

Godzina emisji: 9.30


reklama