Mazovia Goes Baroque

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 09:43
Listopadowa odsłona festiwalu muzyki barokowej oraz łódzki konkurs sztuki choreograficznej.
Audio
  • Aneta Nowak o listopadowej odsłonie cyklu Mazovia Goes Baroque
  • Aleksander Azarkiewicz o Międzynarodowym Konkursie Sztuki Choreograficznej w Łodzi

W czwartkowym "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy na kolejne koncerty z cyklu Mazovia Goes Baroque.

Wśród artystów najbliższego projektu Mazovia Goes Baroque znajdzie się Eduardo López Banzo, który przyjeżdża do Warszawy z zespołem Al Ayre Espanol, a więc grupą odpowiedzialną za odkrycie dla nas przed kilkunastoma laty muzyki hiszpańskiego baroku. W ostatnich latach zespół ten poświęcił się wykonywaniu większych form operowych i oratoryjnych, należących do barokowego i klasycznego kanonu, ale z tą samą, co kiedyś, pasją powraca do muzyki hiszpańskiej. Japoński wiolonczelista i dyrygent Hidemi Suzuki na początku XXI wieku podjął się niezwykłego zadania powołania do życia w Japonii zespołu grającego na dawnych instrumentach muzykę klasyczną. Orchestra Libera Classica zdobyła w swoim kraju olbrzymią popularność, również dzięki systematycznie wydawanym płytom, które dokumentowały wszystkie koncertowe projekty zespołu. Kolejny artysta, Lars Ulrik Mortensen, to klawesynista i dyrygent znany w naszym kraju z koncertów, które grał jeszcze jako członek London Baroque. W świecie jego nazwisko kojarzone jest przede wszystkim z zespołem Concerto Copenhagen oraz z European Union Baroque Orchestra, której dyrektorem artystycznym jest od kilku lat. Wreszcie Alexis Kossenko, flecista i dyrygent, o którym możemy powiedzieć bez cienia przesady, że w sensie artystycznym dojrzewał w Polsce. Owocem polskich doświadczeń jest powołanie nowego zespołu, Les Ambassadeurs, do udziału w którym zaprosił najciekawszych muzyków, głównie młodego pokolenia, których spotykał w czasie swoich koncertowych podróży.

Kolejna odsłona cyklu Mazovia Goes Baroque to zatem mały festiwal muzyków, których w Polsce znamy, ale o których nie wiemy wciąż wszystkiego. Naszym gościem po 8.35 będzie koordynator projektu – Aneta Nowak.

W naszej porannej audycji zapraszaliśmy również do Łodzi na finał Międzynarodowego Konkursu  Sztuki Choreograficznej - o konkursie mówił jego dyrektor Aleksander Azarkiewicz.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

Czytaj także

Muzyka baroku w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2011 11:45
Filharmonia Narodowa i Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego będą niebawem gościć kolejnych artystów festiwalu muzyki dawnej Mazovia Goes Baroque.
rozwiń zwiń