Izabella Cywińska: rosyjscy twórcy najlepiej mówią o człowieku

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 15:29
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z reżyserką nowej sztuki Nikołaja Kolady "Baba Chanel" - tragikomicznej opowieści o pięciu członkiniach chóru Olśnienie...
Audio
  • Izabela Cywińska o spektaklu "Baba Chanel" w Teatrze Polonia w Warszawie (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Hubert Czerepok o swojej wystawie w Galerii Arsenał w Białymstoku "Historia i utopia" (Poranek Dwójki/Dwójka)
Baba Chanel w Teatrze Polonia
"Baba Chanel" w Teatrze PoloniaFoto: materiały Teatru Polonia

Rosja daleka od przepychu i wielkich idei, Rosja zredukowana do poniżonego człowieka, oto świat  Nikołaja Kolady, obrońcy skrzywdzonych. Kolada (rocznik 1957) uchodzący za najwybitniejszego dramatopisarza współczesnej Rosji urodził się w kazachskim sowchozie, ukończył szkołę teatralną, wykazał się jako aktor i reżyser.

Jest autorem dziesiątek sztuk, którymi odcisnął tak silne piętno na rosyjskiej dramaturgii lat dziewięćdziesiątych, iż nazywa się ten okres dekadą Kolady. Najpopularniejsza w Polsce sztuka to "Merylin Mongoł". "Baba Chanel" to jedna z ostatnich.

Bohaterki "Baby Chanel" - pięć starych kobiet, członkiń chóru Olśnienie, zebranych na uroczystości dziesięciolecia zespołu - cieszą się życiem, bawią, piją i wierzą w dobrą przyszłość. Przez chwilę chcą być szczęśliwe, zapomnieć o okrutnej prawdzie życia: starości, samotności, biedzie. Poprzebierane w ludowe stroje, smakując potrawy specjalnie przez siebie na tę okazję przygotowane, czekają na kierownika zespołu młodego Siergieja, harmonistę.

- Mówienie o człowieku najbliższe mi jest poprzez literaturę rosyjską - przyznała w rozmowie z Dwójką Izabella Cywińska. Jak podkreślała, u rosyjskich twórców odnajdujemy zarówno prawdy uniwersalne, jak i ich "rosyjskość" - śmieszną i wzruszającą, bo śmiech z człowieka jest tu bardzo życzliwy, przemieszany nierzadko ze współczuciem. 
 
Rozmawialiśmy również z Hubertem Czerepokiem o jego wystawie w Galerii Arsenał w Białymstoku "Historia i utopia"
Audycję prowadził Tomasz Szachowski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nikołaj Kolada: jestem starym teatralnym szczurem

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 21:30
Ceniony dramaturg i aktor przygotowuje dla łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza swoją sztukę "Baba Chanel". Na antenie Dwójki opowiadał zarówno o przedstawieniu, jak i o swoim podejściu do teatru.
rozwiń zwiń