REKLAMA

Poznaj mistrzów Kapeli ze Wsi Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 12:00
- Maciej Szajkowski nie ukrywa, że to dla niego wielkie przeżycie i wyróżnienie - mówi Anna Szewczuk w relacji z Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Kapela ze Wsi Warszawa jest na tegorocznej edycji imprezy gościem z folkowego uniwersum.
Audio
  • Relacja Anny Szewczuk z Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Krzysztof Lasoń zaprasza na występ zespołu Wołosi na festiwalu Transkaukazja (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Janusz Makuch zaprasza na Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie (Poranek Dwójki/Dwójka)
Na straganie w Kazimierzu
Na straganie w KazimierzuFoto: Flickr/Jeroen Fossaert, lic. CC

Historia festiwalu sięga roku 1966. To przede wszystkim konkurs, w którym rywalizują ze sobą autentyczni muzycy ludowi z całej Polski. Przez blisko pół wieku impreza ewoluowała jednak i wzbogacała swój program. Parę lat temu wprowadzono na przykład do konkursu, istotną dziś, kategorię folkloru rekonstruowanego. W szranki staje tu między innymi kapela PKP Raducz, laureat Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja.

W Kazimierzu można też m.in. wziąć udział w warsztatach tradycyjnego tańca oraz w wieczornej zabawie tanecznej, a nawet zdobyć laur najlepszej pary. Są też targi sztuki ludowej i pokazy słynnych filmów Andrzeja Bieńkowskiego.

Na miejscu jest oczywiście ekipa Radiowego Centrum Kultur Ludowej, która pod wodzą Anny Szewczuk realizuje znakomite nagrania do naszego archiwum. W "Poranku Dwójki" gościł też Krzysztof Lasoń, który zaprosił na występ (29.06) zespołu Wołosi,wraz z gruzińskim 33a, na warszawskim festiwalu Transkaukazja, oraz Janusz Makuch, Dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie (28.06-7.07). Program poprowadził Piotr Kędziorek.

Czytaj także

Młode pokolenie aktorów wchodzi na scenę

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 15:30
W czwartkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF, który rozpocznie się w piątek w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktorzy z Iranu pracują inaczej, niż ci z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 10:14
- Staramy się tak wybierać spektakle, by zderzyć ze sobą różne kultury i różne systemy teatralne - mówił Cezary Morawski. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF, który rozpoczyna się w piątek w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Następcy Ildefonsa

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 16:00
-Ironiczny dystans wobec kultury sprowadzanej do pustej zabawy - chwalił tomik poezji Jerzego Górzańskiego jeden z jurorów Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ, Tomasz Burek. W "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy Galę przyznania tej nagrody, która inauguruje XVI sezon artystyczny - Pranie 2013.
rozwiń zwiń