Aktorzy z Iranu pracują inaczej, niż ci z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 10:14
- Staramy się tak wybierać spektakle, by zderzyć ze sobą różne kultury i różne systemy teatralne - mówił Cezary Morawski. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF, który rozpoczyna się w piątek w Warszawie.
Audio
  • Cezary Morawski i Łukasz Borkowski o Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF
  • Piotr Młodożeniec o "Pocztówce dla Wrocławia"
  • Anna Polony o piosence Jacquesa Brela "Czułe serca"
Koszmary Edypa Iran, Uniwersytet Tarbiat Modares w Teheranie
"Koszmary Edypa” Iran, Uniwersytet Tarbiat Modares w TeheranieFoto: fot.Marta Ankiersztejn/festival.at.edu.pl

Festiwal organizowany jest przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. O jego wyjątkowości decyduje za każdym razem siła młodości, talentu i entuzjazmu jego uczestników. Obecnie Festiwal, doskonale rozpoznawalny, znany i doceniany przez organizatorów konkurencyjnych europejskich imprez, jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na świecie.
Głównym celem jest promocja kultury teatralnej i młodych scenicznych talentów, wymiana doświadczeń, zbliżenie kultur poprzez zbliżenie artystów, a także zaprezentowanie Polski jako kraju wspierającego kulturę i doceniającego jej wpływ na rozwój społeczeństw. Na program Festiwalu, oprócz biorących udział w konkursie przedstawień dyplomowych zaproszonych szkół teatralnych, składają się liczne imprezy towarzyszące, w tym pokazy spektakli offowych, spotkania ze znanymi artystami sceny i ekranu, oraz warsztaty teatralne, przeznaczone zarówno dla zawodowców, jak i dla amatorów. Naszym gościem był dyrektor programowy festiwalu - Cezary Morawski i student akademii teatralnej Łukasz Borkowski.
Gra bliska Europa, ale w programie są też Chiny z "Przeklętym diabłem", Iran z "Drużyną pływacką". - Okazuje się, że na przykład problemy ludzi w Indiach są podobne do naszych. Ludzie się kochają lub nienawidzą, szukają pracy i tak dalej. Widać zmianę, kraje, które bardzo długo kultywowały tradycję teatru ludowego, tradycyjnego zmieniają swoje podejście - opowiadał Morawski.
W audycji zapraszaliśmy również do Wrocławia na wystawę obrazów i animacji Piotra Młodożeńca. Najnowsza seria prezentowanych na wystawie prac nawiązuje do techniki rastra stosowanej w drukach gazetowych. Obrazy-informacje, kolumny dzienników, zdjęcia oraz gest malarski stwarzają - podobnie jak krótkie animacje - dynamiczną kompozycję. Inspiracją jest Wrocław jako pulsujące życiem, nigdy niezasypiające miasto. Artysta podkreśla, że robi sztukę miejską, chociaż nie jest to klasyczne graffiti na ścianach, tylko na papierach. Z okazji wernisażu Piotr Młodożeniec zaprojektował druk unikatowy - "Pocztówkę dla Wrocławia", która będzie prezentem dla widzów odwiedzających galerię. O tym wszystkim opowiedział w audycji sam artysta.
W cyklu "Piosenki z rekomendacją" utwór wybrany przez aktorkę Annę Polony. Audycję prowadził Paweł Sawicki.

 

usc

Czytaj także

Lato z Maltą

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 10:40
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o rozpoczynającym się niebawem Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta. Gościliśmy jego organizatorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aby robić dobry teatr, trzeba słuchać publiczności

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 19:00
- Jesteśmy teatrem, który ma małą scenę, liczną widownię i próbuje z nią rozmawiać językiem współczesnym - mówił Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie. Jak to dobrze robić? Z dyrektorami teatrów i obserwatorką ich działalności rozmawialiśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Taniec jest dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 09:00
Dosłownie wszystkich zaprosiła goszcząca w Dwójce Anna Wróblowska na 20. Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu. Gwiazdą imprezy będzie legendarny belgijski zespół Ultima Vez.
rozwiń zwiń