Grają klasykę jak za dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 12:41
- Granie z muzykami z zagranicy poszerza horyzonty - przekonywały członkinie Międzynarodowej Orkiestry Instrumentów Historycznych Musica Humana, w połowie złożonej z artystów spoza Polski.
Audio
  • Magdalena Karolak i Małgorzata Kominek o występach Międzynarodowej Orkiestry Instrumentów Historycznych Musica Humana (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Relacja Agaty Kwiecińskie z I Niemieckiego Konkursu Pianistycznego Muzyki Polskiej (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Mirosław Bałka o utworze Curtisa Mayfielda (Poranek Dwójki/Dwójka)
Musica Humana
Musica HumanaFoto: materiały prasowe/Anna Łagosz

Musica Humana w najbliższą sobotę (6 lipca) wystąpi na festiwalu "Strefa ciszy" w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W programie znajdą się 3 Symfonie Józefa Haydna: godz. 11: Symfonia nr 6 “Poranek”, godz. 15: Symfonia nr 7 “Południe”, godz. 19: Symfonia nr 8 “Wieczór” oraz “Eine Kleine Nachtsmusik” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Musica Humana to pierwszy w Polsce zespół wykonujący muzykę klasyczną wedle ówczesnej tradycji wykonawczej, czyli bez dyrygenta. Jego powstanie zostało zainicjowane w 2011 roku. W skład orkiestry wchodzą muzycy m.in. z Polski, Islandii, Kolumbii, Niemiec, Anglii, Włoch, Hiszpanii, Łotwy i Francji. Zespół charakteryzuje rewolucyjne podejście do interpretacji muzyki oraz sposobu prezentowania jej publiczności. Wykonanie polega na interakcji artystycznej muzyków, z których każdy ma wpływ na ostateczny kształt wykonania, zachowując swoją indywidualność. Taki sposób prezentowania dużych form instrumentalnych jest ewenementem na skalę polską i europejską.

W audycji zapraszaliśmy też do wysłuchania relacji Agaty Kwiecińskiej z Hamburga gdzie odbywa się I Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej. Przysłuchamy się relacji z inauguracji konkursu oraz rozmowie z jego dyrektorem Hubertem Rutkowskim.

W cyklu "Piosenka z rekomendacją" tym razem propozycje od Mirosława Bałki.

Audycję poprowadził Piotr Matwiejczuk.

3 lipca (środa)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA dzieje się

Czytaj także

Następcy Ildefonsa

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 16:00
-Ironiczny dystans wobec kultury sprowadzanej do pustej zabawy - chwalił tomik poezji Jerzego Górzańskiego jeden z jurorów Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ, Tomasz Burek. W "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy Galę przyznania tej nagrody, która inauguruje XVI sezon artystyczny - Pranie 2013.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj mistrzów Kapeli ze Wsi Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 12:00
- Maciej Szajkowski nie ukrywa, że to dla niego wielkie przeżycie i wyróżnienie - mówi Anna Szewczuk w relacji z Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Kapela ze Wsi Warszawa jest na tegorocznej edycji imprezy gościem z folkowego uniwersum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Krakowiak: najpierw Wenecja, teraz Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 10:40
- Rzeźba dźwiękowa została przygotowana specjalnie dla Zachęty, opracowywaliśmy ją na podstawie oryginalnych planów architektonicznych - mówiła Katarzyna Krakowiak. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o wystawie artystki w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń