Szczepan Twardoch: nie chcę być sumieniem narodu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 10:00
- Pisarz ma być tym, który opowiada historie, ale nie tylko ku uciesze ludzi - mówił w Dwójce Szczepan Twardoch, autor "Wiecznego Grunwaldu" i "Morfiny", która została niedawno wyróżniona nagrodą Nike czytelników.
Audio
  • Szczepan Twardoch, autor "Morfiny", opowiada o swojej twórczości (Poranek Dwójki)
  • Przed "Konfrontacjami teatralnymi" w Lublinie (Poranek Dwójki)
Fragment okładki książki Morfina
Fragment okładki książki "Morfina"Foto: materiały promocyjne

- Poczucie, że moja powieść jest czytana, i to dość szeroko jak na Polskę, daje mi dużą satysfakcję - wyznał Szczepan Twardoch. - Właśnie po to tę powieść napisałem. Skoro cały czas znajduje ona czytelników, to oznacza, że 2 lata mojej pracy nie poszły na marne - dodał.

Pisarz powiedział, że obce jest mu tradycyjne postrzeganie roli pisarza, które czyni z niego sumienie narodu, autorytet intelektualny i moralny. - Nie potrafiłbym odnaleźć się w takiej roli - powiedział. - Wydaje mi się, że pisarz ma być tym, który opowiada historie, nie tylko ku uciesze i rozrywce, ale takie, które zmieniają ludzi. Nie chodzi jednak o to, by czynić czytelników lepszymi, tylko by dać im lekturę, dzięki której coś się w nich wydarzy - mówił.

W audycji wysłuchaliśmy także relacji dotyczącej "Konfrontacji teatralnych" w Lublinie. Tegorocznej 18. edycji towarzyszy hasło "Zapomnij o teatrze", które w zamierzeniu twórców festiwalu, choć dość kontrowersyjne, ma charakteryzować twórczość artystów z Polski i zagranicy prezentujących się na festiwalu.

W naszym konkursie "Płyta tygodnia" można było wygrać nowy album firmy Deutsche Gramophone - "Poematy symfoniczne" Richarda Straussa w nagraniu orkiestry Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Gustavo Dudamela. Piosenki rekomendowała słuchaczom Paulina Holtz.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

10 października (czwartek)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lalki dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 11:50
8. edycja festiwalu "Lalka też człowiek" była tematem "Poranka Dwójki". Gościem Marcina Pesty był Marek Chodaczyński - dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gitary znów zabrzmią we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 11:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat Festiwalu Gitarowego "GITARA+", który od kilku lat przyciąga do Wrocławia gwiazdy międzynarodowego formatu.
rozwiń zwiń