Szczepan Twardoch: nie chcę być sumieniem narodu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 10:00
- Pisarz ma być tym, który opowiada historie, ale nie tylko ku uciesze ludzi - mówił w Dwójce Szczepan Twardoch, autor "Wiecznego Grunwaldu" i "Morfiny", która została niedawno wyróżniona nagrodą Nike czytelników.
Audio
  • Szczepan Twardoch, autor "Morfiny", opowiada o swojej twórczości (Poranek Dwójki)
  • Przed "Konfrontacjami teatralnymi" w Lublinie (Poranek Dwójki)
Fragment okładki książki Morfina
Fragment okładki książki "Morfina"Foto: materiały promocyjne

- Poczucie, że moja powieść jest czytana, i to dość szeroko jak na Polskę, daje mi dużą satysfakcję - wyznał Szczepan Twardoch. - Właśnie po to tę powieść napisałem. Skoro cały czas znajduje ona czytelników, to oznacza, że 2 lata mojej pracy nie poszły na marne - dodał.

Pisarz powiedział, że obce jest mu tradycyjne postrzeganie roli pisarza, które czyni z niego sumienie narodu, autorytet intelektualny i moralny. - Nie potrafiłbym odnaleźć się w takiej roli - powiedział. - Wydaje mi się, że pisarz ma być tym, który opowiada historie, nie tylko ku uciesze i rozrywce, ale takie, które zmieniają ludzi. Nie chodzi jednak o to, by czynić czytelników lepszymi, tylko by dać im lekturę, dzięki której coś się w nich wydarzy - mówił.

W audycji wysłuchaliśmy także relacji dotyczącej "Konfrontacji teatralnych" w Lublinie. Tegorocznej 18. edycji towarzyszy hasło "Zapomnij o teatrze", które w zamierzeniu twórców festiwalu, choć dość kontrowersyjne, ma charakteryzować twórczość artystów z Polski i zagranicy prezentujących się na festiwalu.

W naszym konkursie "Płyta tygodnia" można było wygrać nowy album firmy Deutsche Gramophone - "Poematy symfoniczne" Richarda Straussa w nagraniu orkiestry Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Gustavo Dudamela. Piosenki rekomendowała słuchaczom Paulina Holtz.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

10 października (czwartek)

Czytaj także

Lalki dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 11:50
8. edycja festiwalu "Lalka też człowiek" była tematem "Poranka Dwójki". Gościem Marcina Pesty był Marek Chodaczyński - dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gitary znów zabrzmią we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 11:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat Festiwalu Gitarowego "GITARA+", który od kilku lat przyciąga do Wrocławia gwiazdy międzynarodowego formatu.
rozwiń zwiń