Gitary znów zabrzmią we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 11:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat Festiwalu Gitarowego "GITARA+", który od kilku lat przyciąga do Wrocławia gwiazdy międzynarodowego formatu.
Audio
  • Krzysztof Pełech opowiada o Festiwalu Gitarowym "GITARA+" (Poranek Dwójki)
  • Maciej Karłowski mówi o 8. Festiwalu Muzyki Improwizowanej "Ad Libitum" (poranek Dwójki)
Logo festiwalu
Logo festiwaluFoto: mat. prasowe

W ciągu piętnastu lat brali w nim udział cenieni gitarzyści i muzycy z całego świata, między innymi: Paco de Lucía, Tommy Emmanuel, John McLaughlin, Al di Meola, Aniello Desiderio, Jesse Cook, Marek Napiórkowski, Anna Maria Jopek, Aleksandra Kurzak, Wojtek Pilichowski, Krzesimir Dębski, Ana Vidovic i kilkuset innych muzyków.

Festiwal nie skupia się tylko na muzyce stricte gitarowej, przedstawia również inspirujące połączenia brzmienia gitary z innymi instrumentami, a także z innymi sztukami np. tańcem czy filmem (stąd nazwa GITARA+). Festiwal to około 10 dni koncertowych, podczas których występują artyści z Polski i zagranicy, prezentujący różne style muzyczne. O godz. 8.35 o festiwalu rozmawialiśmy z jego dyrektorem - Krzysztofem Pełechem.

Ponadto w audycji naszym gościem był Maciej Karłowski, kurator 8. Festiwalu Muzyki Improwizowanej "Ad Libitum". Od ośmiu lat warszawski festiwal Ad Libitum szuka odpowiedzi na pytanie: Jak sprawić, by europejska muzyka współczesna, muzyka dawna, jazz oraz wolność jednostki i siła kolektywu mogły istnieć obok siebie, nie tracąc niczego ze swojej autonomii?

Podczas festiwalu usłyszymy twórców z Polski, Europy i Ameryki Północnej - od Evana Parkera, Barry'ego Guya, Trevora Wattsa czy Roberta Dicka po Jerzego Mazzolla, Piotra Damasiewicza czy Tadeusza Sudnika. Usłyszymy również muzykę akustyczną i elektroniczną w wykonaniu Henricha Ignaza Franza Bibera, czy György Kurtága.

W naszym konkursie "Płyta tygodnia" do wygrania był nowy album firmy Deutsche Gramophone - "Poematy symfoniczne" Richarda Straussa w nagraniu orkiestry Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Gustavo Dudamela. Piosenki rekomendowała słuchaczom Paulina Holtz.

Audycję prowadził Tomasz Szachowski.

9 października (środa)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA dzieje się
Czytaj także

Avant Art – Festiwal o muzyce

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 09:01
– Był to festiwal stricte muzyczny. Teraz chcemy pokazać jak muzyka funkcjonuje w innych dziedzinach sztuki i jej kontekstach – mówił w "Poranku Dwójki" Rafał Jęczmyk kurator Avant Art Festiwal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szekspir jest najwspanialszym librecistą baletowym"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 17:19
- Czytając "Hamleta" chciałem skupić się na ciszy między słowami. Właśnie ona napędza mój tok myślenia - mówił w Dwójce choreograf Jacek Tyski, twórca spektaklu baletowego na motywach dramatu Szekspira w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbliża się Warszawski Festiwal Filmowy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 10:20
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym, który rozpoczyna się 11 października. Naszym gościem był Stefan Laudyn, dyrektor festiwalu.
rozwiń zwiń