Średniowiecze w atrakcyjnym opakowaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 15:30
- To jeden z najlepszych zbiorów sztuki późnogotyckiej w Europie i na świecie. Nagromadzenie dzieł w jednym miejscu pozwala na ciekawe obserwacje i porównania - o nowo otwartej Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie opowiadała w Dwójce Agnieszka Morawińska.
Audio
  • Agnieszka Morawińska o Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie (Poranek Dwójki)
  • Artur Liebhart o filmie "Dotyk grzechu" (Poranek Dwójki)
Piękna Madonna z Wrocławia; nieznany artysta wrocławski lub praski; czas powstania ok. 1390-1400; rzeźba obecnie prezentowana jest w Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie
Piękna Madonna z Wrocławia; nieznany artysta wrocławski lub praski; czas powstania ok. 1390-1400; rzeźba obecnie prezentowana jest w Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: Wikipedia/domena publiczna

Najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce, należącą do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, już wkrótce będzie można oglądać w zupełnie nowej, wyjątkowej oprawie. Słynne dzieła prezentowane będą w nowoczesnej i atrakcyjnej dla współczesnego odbiorcy aranżacji. Za projekt, pozwalający na nowo odkryć świat wyobrażeń sztuki średniowiecznej i wielość jej funkcji, odpowiada młody, utytułowany zespół warszawskiej pracowni architektonicznej WWAA. Galeria dostępna będzie od 11 grudnia 2013 roku.
To kolejna przestrzeń ekspozycyjna - po Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego, Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego, Galerii Sztuki XIX Wieku, Galerii Sztuki XX i XXI Wieku - która zostanie udostępniona zwiedzającym po rearanżacji Muzeum. Naszym gościem była pani Agnieszka Morawińska - dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

***
Wcześniej rozmawialiśmy z Arturem Liebhartem o filmie "Dotyk grzechu" - Jia Zhang-Ke, który wszedł właśnie na nasze ekrany. Nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes 2013.

W audycji nie zabrakło też "Słowa na dzień", kalendarium, informacji kulturalnych, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybiera Mateusz Kościukiewicz), przeglądu prasy i oczywiście "Płyty tygodnia". Symfonie Josepha Haydna, Johannesa Brahmsa i Ludwiga van Beethovena pod batutą Fritza Reinera. Dwupłytowy zestaw firmy Sony Classical wydany w serii "Originals" w 50-tą rocznicę śmierci wielkiego dyrygenta.
Audycję przygotował Marcin Pesta.

10 grudnia (wtorek)

Zobacz więcej na temat: średniowiecze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Zagan Acoustic do Folkowych Mikołajów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 18:05
W sobotnim "Poranku Dwójki" zapraszamy m.in. na relację Kuby Borysiaka z 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kod Bożego Narodzenia w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 12:00
- "Actus Humanus" to znakomite wprowadzenie w temat muzyki bożonarodzeniowej, ale też po prostu w świat arcydzieł muzyki dawnej w najlepszych wykonaniach - tak dyrektor Filip Berkowicz zapraszał na 3. edycję festiwalu, która odbędzie się w dniach 9-15 grudnia w Gdańsku.
rozwiń zwiń