Kod Bożego Narodzenia w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 12:00
- "Actus Humanus" to znakomite wprowadzenie w temat muzyki bożonarodzeniowej, ale też po prostu w świat arcydzieł muzyki dawnej w najlepszych wykonaniach - tak dyrektor Filip Berkowicz zapraszał na 3. edycję festiwalu, która odbędzie się w dniach 9-15 grudnia w Gdańsku.
Audio
  • Kod Bożego Narodzenia w Gdańsku (Poranek Dwójki)
Filip Berkowicz
Filip BerkowiczFoto: Adam Golec

W ciągu zaledwie dwóch lat  ten festiwal stał się marką Gdańska. Dzięki precyzyjnie wyselekcjonowanemu repertuarowi w wykonaniu niekwestionowanych autorytetów muzyki dawnej, znalazł się na szczycie rankingów i notowań kulturalnych.

Tegoroczny ma mocną inaugurację - koncert obleganego przez rzesze fanów pod każdą szerokością geograficzną Jordiego Savalla. Kataloński mistrz przedstawi w Gdańsku, wraz z formacją Le Concert des Nations unikatową muzykę m.in. Jeana-Baptiste'a Lully'ego - pierwszego lidera i kompozytora orkiestry w nowożytnym sensie tego słowa, współpracownika Moliera.

>>Actus Humanus na antenie Dwójki<<

10 grudnia na festiwalową scenę wkroczy charyzmatyczny Fabio Biondi. W Centrum św. Jana ze swym niezrównanym zespołem wirtuozów Europa Galante przedstawi jeden z najnowszych projektów La Foresta Incantata - muzykę wybitnego skrzypka baroku Francesca Geminianiego.  Co ciekawe, występowi towarzyszyć będzie specjalnie do tej muzyki stworzony film.

W świąteczny klimat wpisze się koncert 11 grudnia w Kościele św. Jakuba renesansowych i barokowych kolęd w ujęciu flamandzkich specjalistów od polifonii renesansu - Huelgas Ensemble pod dyrekcją Paula van Nevela. - To będzie niezwykła historia rozwoju kolęd na przestrzeni 500 lat - reklamuje Filip Berkowicz.

Bożonarodzeniowe arcydzieła włoskich i niemieckich kompozytorów baroku zabrzmią 12 grudnia w Dworze Artusa w interpretacji argentyńskiej sopranistki, gwiazdy wytwórni Harmonia Mundi - Marii Cristiny Kiehr i Concerto Soave. 13 grudnia w Gdańsku, w Kościele św. Jakuba pojawią się legendarni wokaliści Ensemble Organum, pod wodzą Marcela Pérèsa, z programem złożonym ze średniowiecznych śpiewów franko-flamandzkich. - Usłyszymy fragmenty 4 mszy, przeznaczonych na określone pory Wigilii oraz pierwszego dnia Świąt, pochodząc z liczącego blisko tysiąc lat manuskryptu. Ensemble Organum wykona je w swoim charakterystycznym stylu, głęboko osadzonym w tradycji oralnej, ludowej - podkreślał gość "Poranka Dwójki".

14 grudnia tradycyjnie prezentowane na Festiwalu Wariacje Goldbergowskie Johanna Sebastiana Bacha zabrzmią w niezwykłej aranżacji na pięć viol da gamba. W Dworze Artusa wykonają je ulubieńcy Jima Jarmusha, grający muzykę od baroku po hity Elvisa Costello czy Robbiego Williamsa, którym światową popularność przyniosły ścieżki dźwiękowe do filmów "Kod Da Vinci" i "Królestwo Niebieskie" - brytyjska formacja Fretwork.

Na finał Festiwalu, 15 grudnia w Centrum św. Jana, organizatorzy przygotowali zupełnie fajerwerkowy program: recital arii i duetów Vivaldiego w fenomenalnych interpretacjach najważniejszych operowych diw włoskich - Sonii Priny oraz Roberty Invernizzi, którym towarzyszyć będzie - występująca po raz pierwszy w Polsce - formacja Il Complesso Barocco pod wodzą Alana Curtisa.

Więcej szczegółów w rozmowie Marcina Pesty z Filpem Berkowiczem. Drugim gościem audycji był Paweł Łysak, przewodniczący jury naszego konkursu na słuchowisko.

9 grudnia (poniedziałek)

Zobacz więcej na temat: Gdańsk MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jordi Savall: muzyka to okno na historię

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 14:00
- Przez stulecia uważano, że nowa muzyka jest lepsza od dawnej. Tymczasem tradycja niesie ze sobą rzeczy dla naszej współczesnej egzystencji bardzo istotne: piękno, duchowość i tolerancję - powiedział wybitny muzyk w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górecki w życiu osobistym

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 22:00
- Gdy byliśmy mali, to wraz z bratem po kryjomu słuchaliśmy Beatlesów, bo tacie to by się nie spodobało - o Henryku Mikołaju Góreckim opowiadała w Dwójce jego córka Anna Górecka.
rozwiń zwiń