Startuje Festiwal Kultury Żydowskiej: tańce, kuchnia i muzyka

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 10:00
- Staramy się pokazać m.in. najmniej znaną twarz kultury żydowskiej: sefardyjsko- orientalną, która jest obecnie dominująca w pejzażu kulturowym Izraela – mówił w Dwójce dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Janusz Makuch.
Audio
  • Dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Janusz Makuch o wydarzeniach na festiwalu (Poranek Dwójki)
  • Reżyser "Broniewskiego” Radosław Paczocha, aktorzy Robert Ninkiewicz i Michał Jaros opowiadają o tej sztuce (Poranek Dwójki)
Festiwal Kultury Żydowskie w Krakowie
Festiwal Kultury Żydowskie w Krakowie Foto: Wojciech Karliński / www.jewishfestival.pl

Podczas festiwalu dużo miejsca poświęcone będzie też kibucowi (spółdzielczemu gospodarstwu rolnemu w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną) rozpatrywanemu jako fenomen społeczny, polityczny, architektoniczny, ale też… kulinarny: zarówno w kontekście izraelskim, jak też polskim. Zostaną zaprezentowane relacje byłych i aktualnych kibucników (Yael Neeman, Alex Dancyg), nie zabraknie spojrzenia z zewnątrz na tematykę kibucową (Yuval Yasky, Konstanty Gebert, Kibuc Grochów).
Organizatorzy pokażą, jak kultura żydowska inspirowała różne subkultury, ale też jak niektóre z nich (np. punk) były absorbowane przez Żydów. Tradycyjnie już będzie okazja do nauki tańców żydowskich, poznania tajników żydowskiej kuchni, muzyki klezmerskiej. Przy okazji festiwalu powstanie na Kazimierzu kolejny mural – tym razem w wykonaniu izraelskiego kolektywu Broken Fingaz.
Naszym gościem był dyrektor festiwal Janusz Makuch.
W audycji rozmawialiśmy też z reżyserem Radosławem Paczochą, aktorami Robertem Ninkiewiczem i Michałem Jarosem o premierze spektaklu "Broniewski" w Teatrze Wybrzeże (27 czerwca).

Jest to "(...) próba zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po drugiej wojnie światowej, jego konszachty w władcami PRL oraz sławienie Stalina, którego był przecież przez półtora roku więźniem na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego" - czytamy na stronie Teatru Wybrzeże.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

pp

Zobacz więcej na temat: Kraków KULTURA Żydzi
Czytaj także

Mazur i kujawiak to także muzyka żydowska

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 17:00
Zespoły klezmerskie znów tryumfowały na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Ze zdobywcami II nagrody - Meadow Quartet i Tomas Dobrovolskis - oraz wyróżnienia - zespołem Sztetl - rozmawiała Agnieszka Sterczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków: "Projekt Pamięć" w Żydowskim Muzeum Galicja

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 12:52
Portrety z wizerunkiem żydowskiego chłopca Kalmana, który zginął w czasie II wojny światowej, można od wtorku oglądać na wystawie "Projekt Pamięć" w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie. Autorką obrazów jest Roz Jacobs, Amerykanka o polskich i żydowskich korzeniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Startuje Festiwal Kultury Żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 15:19
Jednym z tematów, który będzie przewijał się przez cały krakowski festiwal, jest kibuc. O rozpoczynającym się w piątek, 27 czerwca, święcie kultury żydowskiej porozmawiamy w "Poranku Dwójki”.
rozwiń zwiń