REKLAMA

Tomasz Ritter: czasem lepiej, jak słuchacz musi się trochę wysilić

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 13:06
- Duże sale koncertowe nie są naturalnym środowiskiem dla fortepianów historycznych. Ja jednak jestem zwolennikiem podejścia, że czasem słuchacza trzeba troszkę przymusić, żeby on też się postarał, usłyszał, a nie wszystko zawsze mu podać na tacy - mówił w Dwójce pianista przed Koncertem urodzinowym Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej.
Audio
  • Tomasz Ritter przed Koncertem urodzinowym Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej (Poranek Dwójki)

Żelazowa Wola_Mariusz Switulski_Shutterstock_663x364.jpg
Chopin na urodziny. Transmisja wideo z Żelazowej Woli

Tomasz Ritter to zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, który odbył się w ubiegłym roku w Warszawie. Młody, kształcący się w Rosji pianista już w najbliższy piątek (1.03) wystąpi jako solista w Filharmonii Narodowej – i na antenie Programu 2 Polskiego Radia – podczas koncertu zorganizowanego z okazji 209. urodzin Fryderyka Chopina.

- Zagram na Pleyelu z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Znam ten instrument, można wydobyć z niego bardzo wiele dobrych rzeczy - podkreślał gość Dwójki.

Jak Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych zmienił życie Tomasza Rittera? Kiedy po raz pierwszy miał on kontakt z fortepianem historycznym? Dlaczego gra na takim instrumencie jest dla dziecka bardziej naturalna niż na fortepianie współczesnym? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Ritter (pianista)

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 9.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp