Filip Berkowicz: Actus Humanus opiera się na jutrzniach

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 09:00
- Program festiwalu w głównej mierze zasadza się na trzech ciemnych jutrzniach, które zaprezentujemy podczas trzech dni Triduum Paschalnego. W Wielki Czartek i Wielką Sobotę przedstawimy dzieła twórców francuskich, a centralnym punktem będzie wykonanie kompletu responsoriów Carla Gesualda - mówił w Dwójce dyrektor artystyczny wiosennej odsłony festiwalu Actus Humanus.
Audio
  • Rozmowa z Filipem Berkowiczem, dyrektorem artystycznym wiosennej odsłony festiwalu Actus Humanus (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/YuG

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Filipem Berkowiczem o szczegółach programu gdańskiego festiwalu, którego współorganizatorem jest Program 2 Polskiego Radia. Wyjątkowym wydarzeniem będzie z pewnością wykonanie trzech różnych wersji ciemnych jutrzni ujętych w klamrę arcydzieł Bacha.

Ciemne jutrznie to modlitwy odmawiane tradycyjnie przed świtem w czasie Triduum Paschalnego, a ich nazwa wiąże się ze starym zwyczajem zapalania, a następnie gaszenia świec – aż do zapadnięcia zupełnej ciemności. W epoce baroku zyskały bogatą oprawę muzyczną, której tworzenia podejmowali się najwybitniejsi kompozytorzy, zwłaszcza francuscy. 

- W Wielki Czwartek wystąpi sopranistka Sophie Karthäuser i Ensemble Correspondances pod dyrekcją Sebastiena Dauce’a cyklem Michela Richardade Lalande’a. Wielkopiątkową kontynuacją będzie koncert zespołu La Compagnia del Madrigale, który przedstawi "Responsoria et alia ad Officium Hebdomadae Sanctae spectantia" autorstwa Carla Gesualda. Z kolei w Wielką Sobotę Christoph Rousset z zespołem Les Talens Lyriques wykona "Leçons de ténèbres" Marca-Antoine’a Charpentiera oraz François Couperina. Ważnym koncertem będzie występ Williama Christiego i jego zespołu Les Arts Florissants, którzy po raz pierwszy w Polsce wykonają "Pasję Janową" Bacha - opowiadał Filip Berkowicz.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której o tych i innych koncertach festiwalu rozmawialiśmy z jego dyrektorem.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Filip Berkowicz (dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus)

Data emisji: 16.04.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mko/bch

Czytaj także

Actus Humanus Resurrectio 2019 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:37
Największe światowe gwiazdy wykonawstwa historycznego i przodujący w tej dziedzinie artyści polscy. Zapraszamy do wysłuchania koncertów wiosennej edycji festiwalu Actus Humanus, którego współorganizatorem jest Program 2 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń