Mieczysław Kominek: festiwal EUFONIE odniósł sukces

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 12:43
W Warszawie dobiegł końca II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W ciągu 9 dni na siedmiu scenach wystąpiło blisko 650 artystów z 20 państw. Wydarzenia festiwalowe utrzymane były w różnej konwencji i stylistyce.
Audio
  • Mieczysław Kominek o II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie (Poranek Dwójki)
Plakat II festiwalu Eufonie 2019
Plakat II festiwalu Eufonie 2019Foto: mat. pras.

Organizatorzy festiwalu zaproponowali bardzo różnorodną muzykę. - Zaczęło się mocnym akcentem, bo wystąpił David Krakauer, znakomity klarnecista, który grał bardzo ciekawy utwór Mathew Rosenbluma. Następnego dnia wystąpił jako klezmer z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego. Entuzjazm był ogromny - mówił Mieczysław Kominek.

Na scenie można było posłuchać również Collegium Musicale, orkiestry AUKSO, czy elektroniczną muzykę z Ukrainy. Pojawił się kwartet smyczkowy Pavel Haas Quartet, a także znakomita {oh!} Orkiestra Historyczna wraz z plejadą znakomitych solistów. 23 listopada w koncercie finałowym usłyszeliśmy Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego – dzieło, które wyjątkowo silnie związane jest z tragicznymi wydarzeniami i postaciami z najnowszej historii Polski.

Czy główna idea muzyki środkowo-wschodniej została utrzymana? I jakie są plany na kolejną odsłonę tego wydarzenia? O tym w nagraniu audycji.

***

Audycja: Poranek Dwójki

Gość: Mieczysław Kominek (członek Rady Programowej festiwalu EUFONIE)

Data emisji: 25.11.2019

Godzina emisji: 8.10


Czytaj także

{oh!} Orkiestra Historyczna na Festiwalu EUFONIE

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 18:36
- Leonardo Vinci był jednym z największych kompozytorów. Tego twórcę identyfikujemy z całym ruchem opery, z której bogactwa czerpał Mozart i cała opera wiedeńska - mówiła Martyna Pastuszka, dyrektor artystyczna {oh!} Orkiestry Historycznej, która w środę 20 listopada na festiwalu EUFONIE wykona jedno z dzieł włoskiego kompozytora.
rozwiń zwiń