Polskie Radio
Section05
Eufonie 2019

Festiwal "Eufonie". Polskie Requiem zabrzmiało na zakończenie

W Warszawie dobiegł końca II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W ciągu 9 dni na siedmiu scenach wystąpiło blisko 650 artystów z 20 państw. Wieczorem publiczność wypełniła praską Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego by wysłuchać dzieła Krzysztofa Pendereckiego "Polskie Requiem". Patronem medialnym Festiwalu było Polskie Radio, a partnerem - radiowa Dwójka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Eufonie 2019 Eufonie koncert Warszawa Piotr Gliński

David Krakauer: "Lament" brzmiał jak muzyczny portret strachu

- Połowa partii klarnetu to przejmujące zawodzenie i krzyk rozpaczy, do tego motywy z Symfonii fantastycznej Berlioza, nagranie śpiewu jego babci i ludowych ukraińskich lamentów – całość dała zadziwiający efekt - znakomity klarnecista mówił w Dwójce o utworze Mathew Rosenbluma, który zabrzmiał podczas koncertu otwarcia festiwalu "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie 2019 MUZYKA KULTURA Maciej Łukasz Gołębiowski

Rafał Wiśniewski o Festiwalu Eufonie: to, co najlepsze w muzyce Europy Środkowo-Wschodniej

- Chcemy, żeby te fale muzycznej estetyki przenikały nie tylko Europę tego regionu, ale także Zachód i Wschód – mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Festiwalu, który rozpocznie się w piątek (15.11) w Filharmonii Narodowej w Warszawie. O wydarzeniu mówiła także Joanna Bancerowska – rzecznik prasowy NCK.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa Eufonie 2019