Boże Ciało w Spycimierzu jako tekst kultury

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 23:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z prof. Katarzyną Smyk, aby w kontekście zbliżającego się Bożego Ciała porozmawiać o tym, czy obrzędy w dzisiejszych czasach są jeszcze częścią naszej codzienności.
Audio
 • Jedyne takie Boże Ciało w Spycimierzu (Poranek Dwójki)
Tradycyjny kwietny dywan układany na Boże Ciało przez mieszkańców Spycimierza i okolicznych wsi.
Tradycyjny kwietny dywan układany na Boże Ciało przez mieszkańców Spycimierza i okolicznych wsi.Foto: Shutterstock/Karniewska

"Obrzęd jako tekst kultury. Przykład Bożego Ciała w Spycimierzu" to tytuł najnowszej publikacji prof. Katarzyny Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze z UMCS i mówi o pięknej i oryginalnej tradycji tworzenia dywanów kwietnych w Spycimierzu z okazji święta Bożego Ciała.

Spycimierz to malutka miejscowość parafialna w gminie Uniejów w okolicach Łodzi. Boże Ciało ma tam niezwykłą i bardzo barwną oprawę. Wykształciła się ona w ostatnich dwustu latach i polega na układaniu na całej trasie procesji, czyli około dwóch kilometrów, dywanu z płatków kwiatów, zieleni. - Do tej malutkiej miejscowości przyjeżdżają wtedy tysiące osób, a same przygotowania zaczynają się się co najmniej tydzień wcześniej, Trzeba zaplanować, skąd wziąć kwiaty i brzózki, uzgodnić szczegóły. Układanie dywanów potem wydaje się bardzo proste, ale jest to długi i wymagający pracy proces - mówiła w audycji prof. Katarzyna Smyk.

Skąd wziął, się ten zwyczaj, ile ma  dokładnie lat? Jak przyznała badaczka, nie ma poświadczeń historycznych i etnografowie bazują na przekazie ustnym i pamięci wewnątrz wspólnoty. Mówią ona o uczczeniu w ten sposób przejazdu Napoleona, na wzór antycznych orszaków dla cesarza. - Najpierw były to proste rzeczy, potem się wyestetyzowały dzięki temu, że smycimierzanie są twórczy, a z tego wspólnotowego działania i myślenia, jak również nieco rywalizacji, wyrosły te piękne działa sztuki ulotnej - mówiła prof. Smyk.

Do tego:

 • spotkaliśmy się z uczestnikami tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja": zespołami Endless Quartet oraz Daj Ognia

  CZYTAJ: 
  Romantycznie i mrocznie. Folk pełen żywiołów od Daj Ognia
 • o 8.35 odwiedziliśmy Kościelisko i przenieśliśmy się w sam środek muzycznych i konkursowych emocji, zapraszając na Przednówek w Polanach, o którym opowiadała Małgorzata Karpiel-Bzdyk
  Posłuchaj
  08:25 _PR2_AAC 2021_05_29-08-38-30 małgorzata karpiel.mp3 Zaproszenie na Przednówek w Polanach w Kościelisku (Poranek Dwójki)
   

 • w cyklu o sztuce prymitywnej "Wielcy naiwni" o 8.50 przypomnieliśmy postać Heródka, czyli rzeźbiarza Karola Wójciaka
 • po 9.30 zaprosiliśmy także Państwa do udziału w tegorocznym Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Ludowej. Tematem przewodnim jest rzeźba ludowa skupiona wokół tematów: Pradzieje zbawienia. Starotestamentowe wizerunki Boga i człowieka w rzeźbie ludowej. 

  O co dokładnie chodzi? Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie ogłosił konkurs dla twórców ludowych pt. „Narracje i interpretacje w sztuce ludowej. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Ludowej”. Konkurs jest przedsięwzięciem wieloletnim i będzie obejmował wszystkie dziedziny sztuki ludowej. Każdego roku będzie ogłaszana nowa edycja dla poszczególnych dziedzin.
  W 2021 roku tematem przewodnim będzie rzeźba ludowa nawiązująca do tematu: „Pradzieje zbawienia. Starotestamentowe wizerunki Boga i człowieka w rzeźbie ludowej”. O szczegółach i celach konkursu Monice Pietraszkiewicz mówią Katarzyna Kraczoń i Paweł Onochin ze Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie.

  Posłuchaj
  04:29 STL KONKURS.mp3 Weź udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Ludowej! (Poranek Dwójki)

   


Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do twórców pełnoletnich z terenu Polski zarówno tych zrzeszonych, jak i niezrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Każdy z uczestników może zgłosić jedną prace lub cykl kilku rzeźb opatrzonych jednym tytułem. Zostaną one ocenione przez powołane jury. Laureaci otrzymają nagrody finansowe i dyplomy.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 29.05.2021

Godzina emisji: 7.00