Od rodzin dla rodzin. Muzykancka kompania Czterech Domów Słońca celebruje zimę i wiosnę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 10:00
Kolędy na Boże Narodzenie i Wielkanoc, czyli wyśpiewany sercem prezent od Kai i Janusza Prusinowskich, wirtuozów i niestrudzonych ambasadorów polskiej muzyki tradycyjnej. To na albumie "Zima/Wiosna" zawarli twórcy projektu Cztery Domy Słońca.
Audio
 • Kaja i Janusz Prusinowscy o albumie "Cztery domy słońca: Zima i Wiosna"
W nagraniach cyklu Cztery Domy Słońca udział brało aż kilka muzykujących rodzin.
W nagraniach cyklu Cztery Domy Słońca udział brało aż kilka muzykujących rodzin.Foto: Stanisław Leszczyński

Grać na ludowych instrumentach i śpiewać w sposób możliwie bliski temu, jak robiło się to dawno, dawno temu, Kaja i Janusz Prusinowscy przez lata uczyli się od wiejskich muzykantów. Dziś sami są mistrzami, z ogromnym - liczonym nagraniami, koncertami i nagrodami - dorobkiem. I równie ogromnym wpływem na wszystkich, którzy pragną, by muzyczna tradycja nigdy nie stała się przeszłością, a była żywą częścią przyszłości. Dwupłytowy album „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” to prawdopodobnie ich najważniejsze dzieło: skierowane do publiczności największej, najwdzięczniejszej i… najmłodszej. No i zrealizowane z udziałem śpiewaków i muzykantów, którzy dorosłość mają jeszcze przed sobą, więc wspólne tworzenie traktują nie jako pracę, a wyłącznie jako pasję. To dzięki nim dawne (bo przecież nie „stare”!) melodie i słowa pulsują fantazją, zabawą i radością.


Płyta ukazuje się w serii „Źródełko”. Płyta ukazuje się w serii „Źródełko”.

- My zazdrościmy naszym przyjaciołom z południa Polski że tam to cały czas trwa, a my w Mławie czy Olstynie przede wszystkim kolędujemy w domach znajomych, ale czasem pukamy do drzwi i to jest moment, gdzie dzieci muszą się wykazać pewną odwagą, zapukać tak do drzwi. Nie jest to proste, ale reakcji ludzi są wspaniale - tłumaczyła Kaja Prusinowski.

kolędnik pojawia się z innego świata i niesie dar bo kolęda jest darem, bardzo często jest to związane z dużym wzruszeniem. Starsi ludzie jeszcze to pamiętają. To zahaczenie o potrzebę spotkania, niebycia samotnym. A tu przychodzi obcy i ich obdarowuje, to w nas zostaje jako ta emocja kolędowa - mówił Janusz Prusinowski.

Najważniejszy jest tu, oczywiście, spontaniczny i radosny śpiew. Ale Kaja i Janusz oraz ich liczni przyjaciele - dorośli i dziecięcy: Agnieszka i Mateusz Niwińscy, Maniucha Bikont, Michał Żak, Kazimierz Nitkiewicz, Piotr Piszczatowski oraz znani twórcy tradycyjni Maria Siwiec i Andrzej Klejzerowicz. Rodzinnego charakteru dodają kolędnicy z rodzin Burdalskich i Koźlakiewiczów. O albumie opowiedzieli jego twórcy, Kaja i Janusz Prusinowscy.


Posłuchaj
06:45 [i] Cztery Domy Słońca WIOSNA.mp3 Reportaż Aleksandry Tykarskiej z nagrań albumu Cztery Domy Słońca "Wiosna"

 

Do tego w audycji:

 • 7.50 W Lublinie trwa 33. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folkowej Mikołajki Folkowe. W ramach wydarzenia - konferencja naukowa poświęcona pamięci, warsztaty, wystawy, spotkania tematyczne, koncerty, a także konkurs Scena Otwarta dla wykonawców muzyki folkowej. W tym roku w konkursie wzięło udział dziesięć zespołów. Koncertem zespołów Michalove i Sviatyj zakończył się drugi dzień festiwalu Mikołajki Folkowe. A dziś w Akademickim Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka - kolejne festiwalowe wydarzenia, wśród których warsztaty śpiewacze, próba otwarta Lubelskiej Orkiestry Rodzinnej, a także wieczorny koncert, podczas którego zostaną ogłoszone wyniki konkursu Scena Otwarta. Wystąpią na nim zespoły, które brały udział w konkursie - Guzik and Chołomiej Quintet, Hydrofonika, Jarzmo i Svahy, a także gwiazdy zagraniczne - męski zespół Ugniavijas z Litwy i Corina Sîrghi (Korina Sirgi) și Taraful Jean Americanu z Rumunii, na zakończenie koncertu wystąpią gospodarze festiwalu - Orkiestra Św. Mikołaja.

  Posłuchaj
  06:16 _PR2 (mp3) 2023_12_09-07-46-57 mikolajki folkowe.mp3 Relacja Mariany Kril z 33. festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie
    • 8.20 Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich - Ciechanowiec 2023:Ten konkurs tradycyjnie już odbywa się w pierwszy weekend adwentu. Powód to jego początki – ligawka, czyli drewniana trąba, której na pograniczu podlasko- mazowieckim używali pasterze, z czasem nazwana została trąbą adwentową i jej dźwiękiem ogłaszano ten przedświąteczny okres. Dlatego organizowany przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu konkurs długo nosił popularnie nazwę „Ligawek”. Z czasem ewoluował w Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich, a jego patronem został pomysłodawca - pierwszy dyrektor muzeum Kazimierz Uszyński. Teraz można więc usłyszeć w Ciechanowcu na początku grudnia i góralskie trombity, i kaszubskie bazuny, i rogi pasterskie, ale i wiele innych instrumentów…
  Jednak nadal najważniejszą i najbardziej prestiżową kategorią jest gra na ligawce. I to gra w zgodzie z tradycją.
  Posłuchaj
  06:01 _PR2 (mp3) 2023_12_09-08-20-08 ligawki.mp3 Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu 2023
   

 • 8.50 w cyklu "Wszystko jest piękne" kontynuujemy nasze przedświąteczne artystyczne wyzwanie. Do jego podjęcia zaprasza Aleksandra Tykarska. Mistrzyni kurpiowska Wiesława Bogdańska opowiada, jak zrobić piękne kule, które można zaobserwować m.in. na tradycyjnych pająkach, czyli ozdobach podwieszanych pod sufitem. Jeśli chcą państwo zrobić własne, zachęcamy do śledzenia instruktażu dostępnego na naszym kanale YouTube!


 • a o 9.10 MILO Ensemble to skład złożony z muzyków pochodzących z różnych kontynentów. Muzyka wykonywana przez zespół jest bardziej zbliżona do korzeni etno i grana na instrumentach akustycznych – saksofony, klarnet, oud, saz, santur, trombity, bębny, kalimby. Zawiera w sobie wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, polskiej muzyki ludowej, zachodniej Afryki, Tybetu i jazzu. Koncert będzie formą podróży po kontynentach i stylach. Milo Kurtis do nagrania płyty zaprosił norweskiego trębacza jazowego Nilsa Pettera Molværa. Jest uważany za przedstawiciela i jednego z pionierów nu jazzu. Jego ojciec Jens Arne także jest muzykiem jazzowym. Molvær w wieku 19 lat (w 1979) wyjechał na studia muzyczne do Trondheim. Przez wiele lat był członkiem zespołu Masqualero, w 1997 rozpoczął karierę solową. W tym samym roku wydał płytę Khmer, łączącą jazz z rockiem, muzyką elektroniczną i hip-hopem (debiut w prestiżowej wytwórni ECM Records).
  Posłuchaj
  09:56 _PR2 (mp3) 2023_12_09-09-13-34 milo kurtis.mp3 Milo Kurtis i Nils Petter Molvær ze wspólna płytą
   
PLAYLISTA
 1. Fryderyk Chopin Walc „Pożegnalny” op. 69 nr 1 As-dur Aurélien Pontier
 2. Bastarda & Pół-Księżyc O Gospodzie uwielbiona
 3. Who Killed Bambi Eskimo Baby
 4. Voces8, Eleanor Turner The Snow It Melts The Soonest
 5. InFidelis Żegnany
 6. Alexis Ffrench Miracles
 7. Corina Sirghi and Taraf Jean Americanu Suparata
 8. Giuseppe Verdi, Opera "La forza del destino" (Moc przeznaczenia), aria "Pace, pace mio Dio" Maria Callas
 9. Malwina Paszek Dobranoc kuochanko
 10. Nusrat Fateh Ali Khan Nothing Without You
 11. Wolfgang Amadeusz Mozart Sonata fortepianowa nr 16 C-dur, II. Andante Vikingur Ólafsson
 12. Kaja i Janusz Prusinowscy, Muzykancka Kompania Dziecięca Syrba – taniec karnawałowy
 13. Thomas Enhco, Vassilena Serafimova Avalanche
 14. Mammal Hands Nightingale
 15. Orkiestra św. Mikołaja U haiczku trawyczku ja żała
 16. Milo Ensamble feat. Nils Petter Molvær Ta-Ma-Ra
 17. Andrzej Klejzerowicz Melodia adwentowa
 18. Kaja i Janusz Prusinowscy, Muzykancka Kompania Dziecięca A koniki kasztanki połamały sanki - oberek zimowy
 19. Kaja i Janusz Prusinowscy, Muzykancka Kompania Dziecięca A poszła ci była Matuchniczka Boża
 20. Marcel Khalife Granada

***

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 9.12.2023

Godzina emisji: 9.30