REKLAMA

Łopot flagi na morzach i oceanach

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 17:20
Czwartkowy "Poranek Dwójki" upłynął pod znakiem polskiej flagi i jej morskich wędrówek.
Audio
  • Wystawa "Biało-czerwona na morzach i oceanach"/Poranek Dwójki
  • "Malarstwo" Leona Tarasewicza w Galerii Bielskiej BWA/Poranek Dwójki
fragment plakatu wystawy Biało-czerwona na morzach i oceanach
fragment plakatu wystawy "Biało-czerwona na morzach i oceanach"Foto: materiały promocyjne

Na poczatku połączyliśmy się z Jackiem Pałkiewiczem. W studiu gościła Jolanta Kołodzińska - Dyrektor ds. promocji MOVIDA - organizatora wystawa "Biało-czerwona na morzach i oceanach" - Polska Flaga w najodleglejszych zakątkach Ziemi.

Organizowana już drugi rok z rzędu wystawa z cyklu „Biało-czerwona” pokazuje, że Polacy niejedno wyjątkowe osiągnięcie mają na swoim koncie. Pod biało-czerwoną Polacy przemierzają oceany, morza, wspinają się na najwyższe szczyty, docierają do najodleglejszych zakątków Ziemi. W promowanie dokonań naszych Rodaków, włączył się sam Prezydent RP Bronisław Komorowski, który objął honorowym patronatem wystawę, poświęconą w tym roku osiągnięciom polskich żeglarzy, kapitanów, jachtów i żaglowców pływających pod polską banderą, stąd tytuł ekspozycji „Biało-czerwona na morzach i oceanach”.

A tych polskich osiągnięć jest naprawdę sporo. To Polak - Jacek Pałkiewicz jako pierwszy na świecie przepłynął samotnie Ocean na szalupie ratunkowej. Pierwszą kobietą w historii żeglarstwa, która samotnie opłynęła kulę ziemską była Polka. I to Polacy ścigali się, niejednokrotnie zwycięsko, w regatach – począwszy od wokółziemskich po olimpijskie. Wystawa ma na celu przypomnienie części tych spektakularnych sukcesów. Sukcesów, z których my Polacy, możemy być naprawdę dumni. Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie plejady polskich żeglarzy i podróżników, m.in. Jacka Pałkiewicza, Henryka Jaskuły, Krzysztofa Baranowskiego, Zbigniewa Gutkowskiego, Tomasza Cichockiego, Bolesława K. Kowalskiego, a to tylko niektóre nazwiska bohaterów ekspozycji.

Uroczyste otwarcie wystawy, którego dokonana sam Prezydent RP Bronisław Komorowski, zaplanowano na 2 maja 2013 r. przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Jej zwiedzanie przy ul. Krakowskie Przedmieście 46/48 będzie bezpłatne i możliwe w dn. 3 maja do 16 czerwca 2013 r. Po tym czasie odwiedzi inne miasta Polski.

W programie rozmawiaiśmy też na temat wystawy "Malarstwo" Leona Tarasewicza w Galerii Bielskiej BWA. Połączyliśmy się z Artystą oraz kuratorką wystawy Agatą Smalcerz. Cała przestrzeń dużej sali wystawowej Galerii Bielskiej BWA została zaanektowana przez imponującą realizację malarską. Dzieło to artysta stworzył specjalnie dla Galerii Bielskiej BWA. Wernisaż: czwartek, 2 maja, 17.00      

Zobacz więcej na temat: patriotyzm dzieje się
Czytaj także

Czym polski infantylizm różni się od japońskiego?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 20:00
Japoński ma twarz wystylizowanej lolitki, polski - przaśnego roszczeniowego bachora. Przynajmniej zdaniem pisarki Joanny Bator. O ojczyźnie, polskości i patriotyzmie rozmawiała z literatami Dorota Wodecka, autorka "Poloneza na polu minowym"
rozwiń zwiń