Herby polskie - symbole rodowej siły

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 18:00
- Herby powstawały w kancelariach. Potocznie uważano, że im bardziej efektowne tym ważniejszy ród oznaczają - opowiadał w Dwójce prof. Wojciech Strzyżewski.
Audio
  • Dyskusja o tradycji herbów w Polsce (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Herb można było utracić w przypadku skazania wyrokiem sądowym na infamię i banicję. W późniejszym okresie groziło to osobom zajmującym się pracami niegodnymi szlachcica: lichwiarstwem i kramarstwem. (Na zdjęciu herby prezentowane podczas III Ogólnopolskiej Giełdy Szlacheckiej)
Herb można było utracić w przypadku skazania wyrokiem sądowym na infamię i banicję. W późniejszym okresie groziło to osobom zajmującym się pracami niegodnymi szlachcica: lichwiarstwem i kramarstwem. (Na zdjęciu herby prezentowane podczas III Ogólnopolskiej Giełdy Szlacheckiej)Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Wielu historyków uważa, że herby wywodzą się od znaków, którymi rycerze oznaczali swoją własność. Z czasem symbole typu łuk czy strzałka zaczęto umieszczać na tarczy. Zwyczaj ten przywędrował do nas z zachodu Europy, tyle że w Polsce miał on nieco inną specyfikę: - Dla przykładu, herbów polskich było kilkaset, podczas gdy niemieckich kilkaset tysięcy, co wynikało z tego, że u nas pod jednym herbem skupionych było kilkadziesiąt rodzin - tłumaczył prof. Wojciech Strzyżewski. - Nasza szlachta pogardliwie mówiła o niemieckiej, że ich herby to nie herby tylko herbiki, bo człowiek się nie może się ich doliczyć - dodawał.
Do herbów częstokroć dobudowywano legendę, chcąc w ten sposób podkreślić tradycję własnego rodu. Jedną z najsłynniejszych opowieści herbowych jest ta, związana z herbem Jelita...
***
Tytuł audycji:
Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego
Prowadzenie:
Hanna Maria Giza
Goście:
prof. Wojciech Strzyżewski i dr. Piotr Pokora
Data emisji:
27.12.2014
Godzina emisji:
16.00

bch

Kto zatem miał prawo do herbu - czyli kto był szlachcicem? I dlaczego dzisiaj każdy chciałby mieć herb?

Na spotkanie z prof. Wojciechem Strzyżewskim i dr Piotrem Pokorą zapraszam w sobotę o 16.00 - HMG

 

Czytaj także

Zygmunt II August – ostatni Jagiellon na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 05:45
– Wiek XVI, złoty wiek Polski przysłonił niewątpliwie błędy, które Zygmunt August na tronie popełnił – zaznaczała prof. Maria Bogucka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czterysta pięćdziesiąt lat jezuitów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 17:30
Historia Towarzystwa Jezusowego była intrygująca i burzliwa, a losy zakonu splatały się również z nasza historią.
rozwiń zwiń