X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rebelia pogańska. Bunt przeciw religii czy władcom?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 19:00
W 1. poł. X w. w państwie Piastów dochodziło do mniejszych i większych wystąpień, które historycy określili mianem "reakcji pogańskiej". Czy wydarzenia te miały charakter antychrześcijański?
Audio
  • Rebelia pogańska. Bunt przeciw religii czy władcom? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Aby zrozumieć reakcję pogańską, należy najpierw poznać realia społeczno-polityczne ziem polskich kilkadziesiąt lat po przyjęciu przez Mieszka I chrztu. Na zdj.: posąg Światowida Zbruczańskiego na poznańskiej wystawie nt. codziennego życia Słowian
Aby zrozumieć "reakcję pogańską", należy najpierw poznać realia społeczno-polityczne ziem polskich kilkadziesiąt lat po przyjęciu przez Mieszka I chrztu. Na zdj.: posąg Światowida Zbruczańskiego na poznańskiej wystawie nt. codziennego życia Słowian Foto: PAP/Adam Ciereszko

Kulminację tych wystąpień stanowiło tzw. powstanie ludowe, które wybuchło w Wielkopolsce w 1038 roku. Wówczas, według Galla Anonima, "niewolnicy powstali na panów, wyzwoleńcy przeciw szlachetnie urodzonym, sami się do rządów wynosząc. Jednych na odwrót zatrzymali u siebie w niewoli, drugich pozabijali, a żony ich pobrali sobie w sprośny sposób i zbrodniczo rozdrapali dostojeństwa. Nadto jeszcze, porzucając wiarę katolicką – czego nie możemy wypowiedzieć bez płaczu i lamentu – podnieśli bunt przeciwko biskupom i kapłanom Bożym".

Jakie przyczyny złożyły się na tę rebelię? Czy to "poganie" wystąpili przeciw nowej religii i jej przedstawicielom? Ale czy kilkadziesiąt lat po chrzcie Mieszka struktury nowego Kościoła były już na tyle rozwinięte, by móc być siłą realnie odczuwalną przez miejscową, z pewnością wciąż niechrześcijańską, ludność? - Tak naprawdę chrystianizacja Polski zaczyna się dopiero od XIII wieku, kiedy to blisko ludzi, we wioskach, pojawiają się kościoły parafialne - mówił w Dwójce prof. Leszek Paweł Słupecki. Skąd zatem u dziejopisów to "pogańskie" piętno wczesnopiastowskich wystąpień?

Pytania można mnożyć. Wszak Bolko, pierworodny syn Mieszka II, został wyklęty. Czy był on przywódcą rewolucji o, jednak, antychrześcijańskich korzeniach?

***

Tytuł audycji: "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego"

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Leszek Paweł Słupecki (historyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego), prof. Władysław Duczko (archeolog z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora), Artur Szrejter (archeolog i publicysta)

Data emisji: 10.01.2014

Godzina emisji: 16.00

jp,tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogowie przyszli z Iranu? W poszukiwaniu zaginionej mitologii Słowian

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 00:20
O świecie religijnej wyobraźni dawnych Słowian wiemy niewiele. Dziejopisom nie zależało na utrwaleniu pogańskiej przeszłości. Jednak to, co przetrwało, wydaje się bardzo frapujące...
rozwiń zwiń