Czas by dzieła sztuki wróciły do domów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 18:00
- Mieszkańcom Ziem Zachodnich należy dostraczyć artefaktów z przeszłości tego regionu. To niezbędne do budowy lokalnej tożsamości - mówił prof. Jan Piskorski w dyskusji o rewindykacji dzieł sztuki.
Audio
  • Dyskusja o rewindykacji dzieł sztuki wywiezionych z Ziem Odzyskanych (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Międzynarodowa rada muzeów ICOM zaleca, żeby dążyć do przemieszczenia obiektów muzealnych we właściwe konteksty kulturowe i historyczne, żeby służyć regionom, z których pochodzą (zdjęcie ilustracyjne)
Międzynarodowa rada muzeów ICOM zaleca, żeby dążyć do przemieszczenia obiektów muzealnych we właściwe konteksty kulturowe i historyczne, żeby służyć regionom, z których pochodzą (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/Barni1/domena publiczna

Czas II wojny światowej był dla ośrodków muzealnych czasem grabieży i wielkiego rozproszenia kolekcji. Po roku 1945 z przyłączonych do Polski tzw. Ziem Odzyskanych wagonami wywożono w głąb kraju, ale i do Rosji, dzieła sztuki związane bezpośrednio z historią takich miast jak Wrocław, Szczecin czy Gdańsk.

Dziś można je oglądać na wystawach chociażby w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jedna z ekspozycji tej placówki wzbudziła duże wzburzenie w prof. Janie Piskorskim i stała się przyczynkiem do dyskusji w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" z udziałem muzealników ze Szczecina, Wrocławia i Gdańska.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Dorota Folga-Januszewska, prof. Jan Piskorski, prof. Piotr Oszczanowski, dr Sławomir Szafrański i Wojciech Bonisławski

Data emisji: 23.05.2015

Godzina emisji: 16.00

bch/pg

Czytaj także

Odzyskane "Schody pałacowe"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 16:00
Obraz Francesco Guardiego, zagrabiony w czasie II wojny światowej, został 3 kwietnia przekazany przez ministrów Radosława Sikorskiego i Bogdana Zdrojewskiego prawowitemu właścicielowi - Muzeum Narodowemu w Warszawie. O historii dzieła opowiedziała dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy obrońcy skarbów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 09:46
Autorzy "Uprowadzenia Madonny" Monika Kuhnke i Włodzimierz Kalicki opowiedzieli o niezwykłych losach arcydzieł, które zostały skradzione podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń