Polscy zesłańcy na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 14:39
Bohaterami audycji byli mniej znani, ale bardzo zasłużeni dla nauki i rozwoju syberyjskich ziem, zesłani tam przez władze carskie Polacy.
Audio
  • Polscy zesłańcy na Syberii (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Jacek Malczewski Na etapie
Jacek Malczewski "Na etapie"Foto: Wikimedia/domena publiczna

Polscy zesłańcy na Syberii wyróżniali się na rosyjskim tle wykształceniem i znacznie wyższym stopniem cywilizacji.  Władze carskie z premedytacją niejednokrotnie wykorzystywały ich jako pionierów kolonizacji podbitych przez Rosję terytoriów. Nie do przecenienia jest także wkład polskich zesłańców w drugiej połowie XIX wieku w działalność badawczo-naukową tych ziem.

O niektórych wybitnych postaciach, jak Bronisław Piłsudski, Jan Czerski czy Benedykt Dybowski, sporo wiemy. Innych prawie nie znamy. I właśnie o tych mniej znanych -  jak Aleksander Czekanowski, podróżnik i geolog, Wiktor Godlewski, przyrodnik, ornitolog, technik, badacz Bajkału, Michał Jankowski, przyrodnik, Wacław Sieroszewski, pisarz, badacz, etnograf Syberii - rozmawialiśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście audycji: Wojciech Lada (dziennikarz, autor m.in. książki "Pożytki z katorgi"), dr Jan Trynkowski (historyk) i prof. dr hab. Wiesław Caban (historyk)

Data emisji: 30.03.2019

Godzina emisji: 16.00

mko/bch

Czytaj także

Wyrwani z dotychczasowego świata. Powieści o wywiezionych na Syberię

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 23:00
- Wyrwanie z łóżek i zmiażdżenie ich dotychczasowego świata oraz wywózka w nieznane - to chyba najbardziej przerażające aspekty tych wszystkich historii – powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Paszyńska, pisarka, autorka m.in. książek przedstawiających losy rodzin wywożonych na Syberię.
rozwiń zwiń