Od Marysi Pietruszyńskiej do słynnej Ordonki

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 14:56
- Pseudonim wymyślił jej Karol Hanusz. Mówił: "jak można się nazywać Marysia, w dodatku Pietruszyńska, i iść z takim nazwiskiem na scenę?" - opowiadała w Dwójce Katarzyna Droga, autorka książki o słynnej artystce międzywojnia.  
Audio
  • Historia życia Hanki Ordonówny (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Hanka Ordonówna
Hanka OrdonównaFoto: NAC/domena publiczna

Kultura teatralna tego okresu ma dwa potężne nurty – teatry dramatyczne oraz teatry rozrywkowe i kabarety literackie. Wśród rodzących się gwiazd była przyszła legenda polskiej estrady - Hanka Ordonówna, piosenkarka, tancerka, aktorka, malarka, autorka wierszy i tekstów piosenek.

Choć złośliwy recenzent napisał: "że kotów i dzieci na scenie pokazywać nie należy" - wkrótce pisano już o niepowtarzalnym stylu i żywiołowym talencie.

Skąd jednak, na początku jej kariery, Karol Hanusz wpadł na pomysł nowego dla niej nazwiska? - Przypomniało mu się, że akurat słuchał niesamowitej recytacji "Reduty Ordona" w wykonaniu Marii Morskiej, stąd "Ordonówna". A "Ordonką" nazwał ją, już ładnych parę lat później w pewnej recenzji, Tadeusz Boy-Żeleński - mówiła Katarzyna Droga.

Jakie były początki drogi artystycznej Hanki Ordonówny? Jak ułożyły się jej losy w czasie II wojny światowej? Na czym polegał fenomen tej wszechstronnej legendarnej artystki (bo i piosenkarki, tancerki, aktorki, malarki, autorki wierszy i tekstów piosenek)?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście:  Katarzyna Droga (autorka książki "Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie")  i prof. Tadeusz Rutkowski (historyk, UW)

Data emisji: 25.05.2019

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Anna Mieszkowska: odkryłam klucz do biografii Hanki Ordonówny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 11:45
- To była kobieta, która bardzo często się zakochiwała. Podobno jest to charakterystyczne u osób chorujących na gruźlicę, taka nadwrażliwość, nademocjonalność - mówiła w Dwójce autorka książki "Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy".
rozwiń zwiń