Ida Haendel: tuż przed Konkursem Wieniawskiego zachorowałam na szkarlatynę

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 16:07
- Może już wtedy byłam bardzo ambitna i zdecydowałam się grać. Wyszłam z łóżka i przystąpiłam do konkursu - wspominała w Dwójce swój występ w Warszawie w 1935 roku światowej sławy skrzypaczka.
Audio
  • Słynna skrzypaczka Ida Haendel o swoich mistrzach, polskich korzeniach, fascynacjach muzycznych i podróżach artystycznych (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Ida Haendel
Ida HaendelFoto: Volchkov Yevgeny/PAP/EPA

Ida Haendel - najmłodsza uczestniczka I Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie - skończyła 15 grudnia 90 lat. W audycji opowiadała o swoich mistrzach, a byli nimi Carl Flesch i George Enescu, o swoich korzeniach (urodziła się w Chełmie na Lubelszczyźnie), o fascynacjach muzycznych i podróżach artystycznych.

O wybitnej skrzypaczce mówił również prof. Krzysztof Jakowicz. Ponadto w audycji usłyszeliśmy fragmenty koncertu, który odbył się w Chełmie w 2006 roku.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadziła: Anna Skulska

Goście: Ida Haendel (skrzypaczka), prof. Krzysztof Jakowicz (skrzypek, pedagog)

Data emisji: 27.12.2018

Godzina emisji: 22.00

pg/mko

Czytaj także

Hanna Lachert: szkołą życia i muzyki była scena New York Philharmonic

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 13:56
- Jeśli na co dzień masz do czynienia z największymi muzykami w swojej dziedzinie, nie sposób się nie uczyć - wspominała znakomita skrzypaczka swoją wieloletnią współpracę z jedną z najlepszych orkiestr świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perła z dyskografii Wandy Wiłkomirskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 08:03
W audycji powróciliśmy do pierwszej dziesiątki plebiscytu "Wielcy polscy artyści muzyki poważnej na płytach". Tym razem przyszedł czas na Wandę Wiłkomirską, która zajęła 5. miejsce.
rozwiń zwiń