X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielki Brat zna Cię lepiej, niż myślisz

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 17:19
Dobrowolnie, częstokroć nieświadomie, przekazujemy dane na nasz temat. Powszechna inwigilacja, kojarzona bardziej z antyutopią Orwella niż z rzeczywistością, zaczyna przybierać realne, groźne kształty.
Audio
Wielki Brat zna Cię lepiej, niż myślisz
Foto: Techhie/Flickr, lic. CC

Teleekrany, które rejestrują nasze słowa i czyny, obserwują, czy choćby grymasem twarzy nie popełniamy myślozbrodni. Albo z innej strony: reklamy na ulicach, które w jednej sekundzie rozpoznają nas, nasze gusta i zainteresowania, i prezentują spersonalizowany pakiet zachęty, perswazji, ofert nie do odrzucenia. Owszem, to wizje autorów, którzy w czarnych (niepokojących) barwach przedstawali przyszłość, totalitarny (masowy) sposób zdobywania informacji o każdym, nieograniczoną inwigilację. Ale czy w dobie globalizacji, technologicznego rozwoju, zunifikowanych rynków i idei, w czasach, gdy chcąc nie chcąc odsłaniamy część naszej prywatności (poprzez używanie telefonu komórkowego czy kart bankowych), wreszcie: gdy zostawiamy chętnie lub nieświadomie ślady w Sieci, gdy pokazujemy się na społecznościowych portalach - czy nie jesteśmy świadkami powstawania wcale już nie fikcyjnych systemów, które nas śledzą? Można odnieść nawet wrażenie, że akceptujemy to, że Wielki Brat żyje i... ma się dobrze.    
- Kiedy czytałem "Rok 1984" jeszcze w czasach realnego socjalizmu, przyjmowałem z ulgą, że nie poszło to w przewidywanym przez Orwella kierunku. I w najśmielszych moim wyobrażeniach nie przeczuwałem, że zacznę bać się tego, że być może wkraczamy w okres, w którym pojęcie Wielkiego Brata powraca - mówił w Dwójkowym "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" dr Piotr Chrząstowski-Wachtel. W audycji dyskutowano o sposobach dzisiejszej inwigilacji, o przyczynach powszechnego śledzenia milionów obywateli, o możliwościach uchronienia się przed  - najczęściej nieuświadomionym - podglądaniem naszego życia. Nagrywaniem rozmów telefonicznych, zbieraniem informacji o naszych zainteresowaniach, miejscach pobytu, listach naszych zakupów...
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której uczestniczyli: Katarzyna Szymielewicz, założycielka Fundacji Panoptycon, prof. Dariusz Brzostek, antropolog kultury z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz dr Piotr Chrząstowski-Wachtel, informatyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Audycję prowadziła Hanna Maria Giza.
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orwell w kostiumie córki proboszcza

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 16:43
W sobotnim "Wieczorze ze słuchowiskiem": adaptacja kryptoautobiograficznej powieści George’a Orwella.
rozwiń zwiń