Polskie Radio
Section05
totalitaryzm

Totalitaryzm: temat niestety wciąż aktualny

Dobiegła końca trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia", która odbyła się online. Wydarzenia ostatnich kilku tygodni wskazują, że założenia i idea tego festiwalu odnoszą się niestety do teraźniejszości, że totalitaryzm to nie jest historia. O tym i o prezentowanych filmach ze swoim gościem rozmawia Katarzyna Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy totalitaryzm Katarzyna Cygler Trójka IPN

Współczesne totalitaryzmy i zamienniki religii

"Jeżeli zabierzemy ludziom wiarę, pole umysłów zajmie totalitaryzm" – pisał przed laty amerykański arcybiskup Fulton Sheen" (1895-1979). Na czym polega totalitaryzm współcześnie? Na to pytanie szukali odpowiedzi goście wtorkowego wydania "Klubu Trójki": teolog, filozof i redaktor kwartalnika "Więź" dr Sebastian Duda, dziennikarz i publicysta Grzegorz Górny oraz filozof i pisarz Tomasz Terlikowski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Klub Trójki Michalina Szymborska Tomasz Terlikowski Grzegorz Górny totalitaryzm Chiny

Helmuth James von Moltke i Krąg z Krzyżowej

Helmuth James von Moltke to niemiecki arystokrata, który jako jeden z nielicznych członków swojego narodu zdobył się na odwagę sprzeciwienia się złu totalitarnego reżimu nazistowskiego. Za swój opór zapłacił najwyższą cenę. Historia przyznała mu jednak rację, a powojenna Europa została zbudowana na wyznawanych przez niego wartościach pokojowej współpracy pomiędzy narodami.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Krzyżowa nazizm totalitaryzm III Rzesza II wojna światowa

Historycy odkryli, co stało się z zaginionym komendantem niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi

Historycy Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu odkryli nieznane losy zaginionego po wojnie komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi. Sturmbannführer SS Camillo Ehrlich został po wojnie schwytany przez Rosjan, skazany na dożywocie, ale ostatecznie władze NRD wypuściły go na wolność, a w RFN uznano wyrok za bezpodstawny.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne POLSKA totalitaryzm społeczeństwo Niemcy Holokaust

Prof. Magdalena Gawin. Zniszczona pamięć małych miast

- Małe miasta mają koszmarne doświadczenie, które zniszczyło ich pamięć, one przeszły przez akcję "Inteligencja" w 1939 roku, podczas której wymordowani zostali radni, bibliotekarze, księgarze - mówiła w Dwójce nowa dyrektorka Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego prof. Magdalena Gawin.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Gawin Instytut Pileckiego Dwójka Paweł Siwek historia Polski totalitaryzm pamięć nazizm stalinizm

Zidentyfikowano 26 ofiar totalitaryzmów. Prezydent: pamięć o przodkach stanowi o naszym człowieczeństwie

"Pamięć o przodkach jest tym, co stanowi o naszym człowieczeństwie, i tym, co buduje narodową wspólnotę" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar reżimów totalitarnych. Wśród zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. ppor. cz.w. Wacław Sobolewski ps. Sęk oraz Romuald Lenczewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA prezydent Andrzej Duda IPN totalitaryzm reżim zbrodnie sowieckie Instytut Pamięci Narodowej

ABW zatrzymała podejrzanego o propagowanie totalitaryzmu. Nieoficjalnie: to syn poseł Lewicy

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała podejrzanego o propagowanie totalitaryzmu Michała N. Śledztwo w tej sprawie wszczęto po zawiadomieniu skierowanym do prokuratury przez szefa Agencji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że N. jest synem poseł Lewicy Wandy Nowickiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo ABW Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego totalitaryzm komunizm

Skandal w operze! Penderecki i jego "Diabły z Loudun"

– Ta opera miała najwięcej wykonań, jeśli chodzi o współczesne opery. W wielu krajach były protesty Kościoła, biskupów, ale nigdy w Polsce – mówił w 2013 roku Krzysztof Penderecki o dziele, które zajmowało szczególne miejsce w jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki opera Hamburg religia Aldous Huxley Jarosław Iwaszkiewicz Kościół totalitaryzm spektakl kompozytor literatura książki muzyka współczesna

"Symbol oporu wobec dwóch totalitaryzmów". W Europarlamencie wspomniano rotmistrza Witolda Pileckiego

Podczas rozpoczęcia sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli wspomniano rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego w stalinowskim więzieniu 25 maja 1948 roku. Był ochotnikiem, który przeniknął do KL Auschwitz, by zorganizować ruch oporu i przygotować raporty o niemieckich zbrodniach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Parlament Europejski Witold Pilecki Bruksela Auschwitz totalitaryzm Beata Płomecka